Wypełnianie doliny łez

Spis treści

Wypełnianie doliny łez to popularny zabieg poprawiający wygląd twarzy w okolicy oczu. Najczęściej decydują się na niego posiadacze cery dojrzałej, u których skóra w okolicy oczu jest ścieńczała i pozbawiona jędrności. Przeważnie wypełnianie odbywa się przy użyciu kwasu hialuronowego, co jest bezpieczne i efektywne. Rezultaty utrzymują się do roku i widoczne są od razu.

Wypełnianie doliny łez

Czym jest dolina łez?

Dolina łez to potoczna nazwa zagłębienia rozciągającego się od wewnętrznego kącika oka do połowy policzka. Jej głębokość i szerokość zależy jednak od indywidualnych predyspozycji. Miejsce to ulega pogłębieniu i zarysowaniu wraz z wiekiem, w efekcie czego dolina łez staje się bardziej wklęsła, co może zaburzać efekt estetyki twarzy i dawać wygląd zmęczenia oraz smutku. Nazwa „dolina łez” pochodzi od naturalnego toru spływania łez podczas płaczu.

Wypełnianie doliny łez kwasem hialuronowym

Wypełnianie doliny łez odbywa się z wykorzystaniem tzw. wypełniaczy tkankowych. Są to różnego rodzaju substancje syntetyczne posiadające zdolność do wypełniania ubytków, jak i modelowania konturów ciała. Znajdują zastosowanie jako uzupełnienie zabiegów chirurgicznych, ale również jako oddzielny sposób odmładzania lub poprawy wyglądu twarzy osób, u których nie zachodzi potrzeba ingerencji chirurgicznej. Użycie wypełniaczy tkankowych stało się popularną, samodzielną metodą m.in. korekcji zmarszczek mimicznych, spłycania bruzd głębokich, uwypuklania okolic jarzmowych czy powiększania ust.

Idealny wypełniacz tkankowy nie powoduje infekcji, nie sprzyja powstawaniu stanów zapalnych, jest dobrze tolerowany przez organizm, daje długotrwały efekt, a w razie potrzeby można go łatwo usunąć z organizmu. Przede wszystkim jednak nie powinien dawać żadnych reakcji ubocznych. Najczęściej stosowanym współcześnie wypełniaczem tkankowym jest kwas hialuronowy. Służy on również do omawianego wypełniania doliny łez.

Na czym polega wypełnianie doliny łez?

Najważniejszym celem zabiegu jest przywrócenie pożądanej objętości okolicy podoczodołowej. Wypełnianie doliny łez polega na wstrzyknięciu w skórę usieciowanego kwasu hialuronowego, zwykle do 0,5 ml na jedną stronę. Dawkę dobiera się jednak indywidualnie dla każdego klienta. Nierzadko pojawia się konieczność powtórzenia czynności po 3-4 tygodniach, aby uzyskać jeszcze lepszy efekt. Dotyczy to głównie osób dojrzałych oraz z bardzo głębokimi dolinami łez.

Wypełnianie doliny łez odbywa się w znieczuleniu miejscowym, a czas jego trwania zależy od wielu czynników i waha się od kilku do kilkudziesięciu minut. Ze względu na zastosowanie znieczulenia, zabieg jest bezbolesny i komfortowy dla klienta. Efekty utrzymują się średnio 12 miesięcy, maksymalnie zaś 18 miesięcy.

Wypełnianie doliny łez – przeciwwskazania

Najważniejszymi przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu wypełniania doliny łez są:

  • ciąża;
  • aktywne zakażenia skóry, np. opryszczka, trądzik w fazie zaostrzenia;
  • ostre stany zapalne organizmu;
  • poważne zaburzenia krzepnięcia krwi;
  • skłonność do obrzęków w okolicy oczu;
  • nowotwór i aktualnie trwające leczenie onkologiczne;
  • choroby autoimmunologiczne.

Każdy klient przed zabiegiem wypełnia ankietę zdrowotną, na podstawie której jest do niego kwalifikowany.

Zalecenia po wypełnianiu doliny łez

Do 2 tygodni po zabiegu należy unikać nagłych, silnych zmian temperatury, przeciwwskazane będzie więc korzystanie z sauny, morsowanie, przebywanie w kriokomorach czy opalanie się w solarium. Należy również ograniczyć aktywność fizyczną – jest ona dozwolona, jednak nie może być zbyt intensywna. Nie powinno się wykonywać w tym czasie masażu twarzy. Wszelkie szczegółowe zalecenia zostaną przekazane przez specjalistę przed zabiegiem lub po nim.

Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję "smaru" przy wykonywaniu ruchu redukując ból. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Adamski Z., Kwas hialuronowy w dermatologii i medycynie estetycznej: intradermoterapia, suplementacja doustna oraz aplikacja zewnętrzna, Poznań 2013.
  2. Kępa A., Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej na okolice oczu – przegląd wybranych technik. Cz. II, Kosmetologia Estetyczna, 4/2015.

Zostań z nami

Polecane artykuły

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *