Kapsułki z kwasem hialuronowym

Spis treści

Kapsułki z kwasem hialuronowym to sposób na zachowanie zdrowia stawów oraz młodzieńczy wygląd skóry. Suplementacja tego związku jest znacznie skuteczniejsza niż stosowanie go w formie kosmetyków i mniej inwazyjna niż iniekcje. Należy jednak pamiętać, że uzupełnieniem dbania o siebie jest zmiana niewłaściwych nawyków, rezygnacja z używek, aktywność fizyczna i zdrowa dieta. Jedynie kompleksowe postępowanie zagwarantuje widoczne, pożądane efekty.

Kapsułki z kwasem hialuronowym

Kapsułki z kwasem hialuronowym – jak działają?

Anionowa budowa kwasu hialuronowego umożliwia wiązanie ogromnych ilości wody. Ponadto ta unikalna właściwość wynika z posiadania przez niego wysokiej aktywności osmotycznej, co skutkuje przyciąganiem znacznych ilości wody na drodze osmozy. Cząsteczki kwasu hialuronowego to jedne z najbardziej hydrofilowych związków występujących przyrodzie, a każda jego cząsteczka może związać ze sobą nawet 250 cząsteczek wody. Polimerowy charakter kwasu zapewnia mu właściwości lepkosprężyste. Dzięki temu suplementacja kapsułek z kwasem hialuronowym w dużym stopniu wpłynie na nawilżenie i nawodnienie tkanek. Efektem tego jest natomiast sprężysta, jędrna i pełna blasku skóra oraz mocne stawy, ponieważ kwas hialuronowy i woda są integralnymi składnikami chrząstek i mazi stawowej. Z tego samego względu poprawia się nawilżenie jamy ustnej i oczu u osób zmagających się z ich patologiczną suchością.

Ten wysoce hydrofilny polimer odpowiada za:

  • utrzymanie prawidłowego nawilżenia;
  • utrzymanie turgoru i napięcia;
  • zapewnienie odpowiednich odstępów w macierzy pozakomórkowej;
  • wpływa na różnicowanie komórek i angiogenezę;
  • zwiększa ruchliwość komórek i ich migrację.

Udowodniono także, że pobudza proliferację fibroblastów, indukuje syntezę endogennego kwasu hialuronowego, kolagenu i elastyny, chroni komórki przed wolnymi rodnikami i pełni funkcje immunoregulujące. Dlatego z całą pewnością warto zdecydować się na jego suplementację, której zaletami są dodatkowo: pełne bezpieczeństwo i brak skutków ubocznych.

Kapsułki z kwasem hialuronowym – wskazania

Codzienne przyjmowanie kapsułek z kwasem hialuronowym rekomendowane jest przede wszystkim w następujących przypadkach:

  • suchość oczu i jamy ustnej w związku z zespól Sjögrena lub innymi chorobami autoimmunologicznymi;
  • suchość oczu w związku z chorobami narządu wzroku lub cyfrowym przemęczeniem wzroku;
  • utrata jędrności i elastyczności skóry;
  • cera sucha, cera odwodniona, cera zniszczona;
  • zmarszczki;
  • schorzenia dermatologiczne, np. atopowe zapalenie skóry, egzema, łuszczyca, łojotokowe zapalenie skóry, łupież;
  • przebyte operacje, aby przyspieszyć regenerację i gojenie się tkanek;
  • ból i sztywność stawów w związku z pracą fizyczną, aktywnością fizyczną, siedzącym trybem życia, a także chorobami przewlekłymi, np. otyłością, chorobą zwyrodnieniową stawów, reumatoidalnym zapaleniem stawów;
  • przebyte kontuzje narządu ruchu, np. złamania kości, skręcenia i zwichnięcia stawów.

Suplementacja kapsułek z kwasem hialuronowym polecana jest również jako element profilaktyki i utrzymania urody. Nawet jeśli żadne dolegliwości nie występują, systematycznie prowadzona suplementacja umożliwi opóźnianie procesów starzenia się skóry, pozwoli zachować jej jędrność i nawilżenie, a także będzie przeciwdziałać dolegliwościom ze strony stawów. W praktyce przyjmowanie kapsułek rekomenduje się każdej osobie, która ukończyła 25. rok życia. Właśnie wtedy spada wewnątrzustrojowa, fizjologiczna synteza tego związku i mogą pojawiać się pierwsze objawy niedoboru. Podobnie, jak ma to miejsce przy suplementacji i produkcji endogennej kolagenu. Dlatego oba związki warto przyjmować jednocześnie.

Kapsułki z kwasem hialuronowym – jakie wybrać?

Wybierając kapsułki z kwasem hialuronowym, w pierwszej kolejności należy kierować się pochodzeniem tego związku. Najlepszą biodostępnością i skutecznością cieszy się kwas hialuronowy pozyskiwany w pełni naturalnie z biofermentacji roślinnej. Dzięki temu będzie również idealnym wyborem wegan i wegetarian, w przeciwieństwie np. do kwasu hialuronowego pozyskiwanego z kogucich grzebieni czy chrząstek rekina. Dodatkowo należy zwracać uwagę, aby produkt nie zawierał w składzie konserwantów i wypełniaczy (dopuszczalne są natomiast naturalne dodatki takie jak ekstrakt z granatu czy witaminy), a także aby nie był testowany na zwierzętach. Można kierować się opiniami innych konsumentów, które zawsze są pomocna w podjęciu ostatecznej decyzji. Bardzo dobrymi recenzjami cieszy się choćby kwas hialuronowy od bioalgi, który warto poznać bliżej.

Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję "smaru" przy wykonywaniu ruchu redukując ból. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Przylipiak A., Podstawy Medycyny Estetycznej, Białystok 2014.
  2. Wilk-Jędrusik M., Kwas hialuronowy w dermatologii estetycznej i kosmetologii: intradermoterapia, suplementacja doustna oraz aplikacja zewnętrzna, Poznań 2013.
  3. Czajkowska D., Milner-Krawczyk M., Kazanecka M., Kwas hialuronowy – charakterystyka, otrzymywanie i zastosowanie, Biotechnology and Food Science, 2/2011.
  4. Korzeniowska K., Pawlaczyk M., Kwas hialuronowy – nie tylko kosmetyk, Farmacja Współczesna, 7/2014.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *