Cera tłusta

Spis treści

Cera tłusta to jeden z najczęściej obserwowanych typów skóry, charakteryzujący się pogrubieniem warstwy rogowej naskórka oraz nadaktywnością gruczołów łojowych. Typowa jest błyszcząca, tłusta warstwa na skórze oraz tendencja do tworzenia się zaskórników czy zmian trądzikowych. Taka skóra wymaga szczególnej pielęgnacji, zwłaszcza w kontekście oczyszczania jej.

Cera tłusta

Cera tłusta – przyczyny

Głównym elementem pozwalającym na sklasyfikowanie cery jako typ tłusty jest nadmierna aktywność holokrynowa gruczołów łojowych. Cera tłusta występuje najczęściej u osób młodych, choć coraz powszechniej spotyka się ją w wieku dojrzałym. Częściej dotyczy mężczyzn niż kobiet. Ten typ cery predysponuje do rozwoju cery trądzikowej. Nadmierna aktywność gruczołów łojowych może natomiast wynikać z wielu czynników ryzyka, np.:

  • nadmiernego stresu w życiu codziennym;
  • silnego zanieczyszczenia powietrza;
  • zaburzeń hormonalnych i nagłych zmian hormonalnych (dlatego przeważnie obserwuje się ją u młodzieży w okresie dojrzewania);
  • diety ubogiej w wartościowe składniki odżywcze;
  • uwarunkowań genetycznych;
  • niewłaściwej przemiany materii;
  • nadwagi i otyłości;
  • przyjmowania niektórych leków;
  • niewłaściwej pielęgnacji twarzy.

W przebiegu cery tłustej bardzo często obserwuje się zmiany trądzikowe, zaskórniki, wypryski. W pierwszym etapie powstawania trądziku dochodzi do utworzenia zaskórnika, który następnie zamyka ujście mieszka włosowego. Zaskórniki powstają wskutek prowadzącej do występowania stanów zapalnych nadprodukcji mas rogowych. Należy podkreślić, że proces taki pozostaje także pod wpływem czynników zewnętrznych.

Cera tłusta – charakterystyka

Cera tłusta jest bardzo łatwa w rozpoznaniu. Błyszczy się, a na jej powierzchni może gromadzić się cienka warstwa sebum. Stanowi to idealne warunki do rozwoju bakterii i innych patogenów, przez co cera tłusta jest wyjątkowo narażona na zaskórniki, wypryski, zmiany ropne i zmiany trądzikowe. Zwłaszcza jeśli jej posiadacz nie przykłada wagi do regularnego oczyszczania jej. Zaskórniki otwarte i zamknięte są konsekwencją rozszerzonych porów, które widoczne są zwłaszcza w obrębie nosa i policzków. Cera tłusta jest szarożółta, dość gruba, słabo ukrwiona. Nie ulega odwodnieniu, a jej kondycja poprawia się w okresie letnim. Wszystko przez to, że ciepło sprzyja upłynnianiu wydzieliny gruczołów łojowych, dzięki czemu płaszcz lipidowy wydostaje się na zewnątrz, równomiernie pokrywa skórę i nie blokuje porów.

Ten rodzaj cery mimo niezaprzeczalnych wad ma jednak kilka zalet. Jedną z nich jest fakt opóźniania ujawniania zmarszczek, w niektórych przypadkach nawet osoby po 70. roku życia cieszą się gładką skórą, którą zawdzięczają odpowiedniej pielęgnacji.

Pielęgnacja cery tłustej

Przy pielęgnowaniu tego typu cery należy zwłaszcza regulować wydzielanie gruczołów łojowych. Kluczowe znaczenie dla utrzymania równowagi skóry tłustej jest jej odpowiednie oczyszczenie poprzez odpowiednie dobranie i stosowanie preparatów kosmetycznych. Codziennie rano i wieczorem skórę należy umyć płynem do demakijażu, aby zmyć resztki makijażu, a następnie pianką lub żelem myjącym, najlepiej o działaniu antybakteryjnym. Codziennie należy stosować kremy o działaniu matującym, nawilżającym i regulującym pracę gruczołów łojowych. Raz w tygodniu konieczny jest peeling enzymatyczny, po którym aplikowana jest maska regenerująca. Okresowo można wykonywać olejowanie skóry tłustej, co wbrew pozorom wpływa wyjątkowo korzystnie na jej kondycję. Do cery tłustej najlepiej sprawdzają się:

Posiadacze cery tłustej nie powinni myć twarzy wodą z mydłem, stosować preparatów odkażających zawierających alkohol lub substancje, które odtłuszczają skórę. Niszczenie płaszcza lipidowego sprzyja utracie wody. Jeśli tylko jest taka możliwość, warto włączyć profesjonalną pielęgnację skóry w gabinecie kosmetologicznym. Przy cerze tłustej polecanymi zabiegami są:

  • peelingi z użyciem kwasu salicylowego;
  • peeling kawitacyjny;
  • mikrodermabrazja diamentowa;
  • retix C;
  • masaż Kobido.

Na koniec warto wspomnieć, że na nasilenie oznak cery tłustej spory wpływ ma styl życia. Należy unikać żywności przetworzonej i słodyczy, rzucić palenie papierosów oraz zadbać o to, aby dieta była urozmaicona i zdrowa. Warto suplementować kwas hialuronowy, kolagen, Chlorellę oraz kompleks witamin z grupy B.

Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję "smaru" przy wykonywaniu ruchu redukując ból. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Bojarczuk K., Lewicki M., Michalczak M., Smoleń A., Ocena wiedzy studentów na temat zasad pielęgnacji cery, Journal of Education, Health and Sport, 6/2016.
  2. Jankowiak W., Imielski W., Pachurka J., Kosmetologia wobec problemów cery tłustej i trądzikowej, Kosmetologia Estetyczna, 5/2016.

Zostań z nami

Polecane artykuły

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *