Jak używać kwas hialuronowy?

Spis treści

Jak używać kwas hialuronowy w zależności od jego postaci? Z całą pewnością to związek niezwykle korzystnie i wszechstronnie działający na organizm człowieka. Znany jest głównie ze swoich właściwości higroskopijnych, co wykorzystuje się zarówno w produkcji suplementów diety, jak i kosmetyków.

Jak używać kwas hialuronowy?

Jak używać kwas hialuronowy w kapsułkach?

Kapsułki z kwasem hialuronowym to suplement diety rekomendowany zwłaszcza celem poprawy nawilżenia i nawodnienia skóry, ale i zmniejszenia bólu czy sztywności stawów. W odniesieniu do skóry zwiększa jej napięcie, sprawia, że jest pełna blasku, a widoczność zmarszczek mimicznych znacznie maleje. Z kolei odnośnie stawów kwas hialuronowy zwiększa nawodnienie i lepkość mazi stawowej, która chroni powierzchnie stawów przed ścieraniem i nadmiernym obciążaniem. Suplementacja wskazana jest zatem dodatkowo przy chorobie zwyrodnieniowej, po urazach stawów oraz celem profilaktyki wszelkich dolegliwości dotyczących tych struktur. Jak jednak suplementować kwas hialuronowy, aby efekty te były widoczne i odczuwalne?

Podstawowa zasada mówi, że zawsze powinno się stosować do zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu bądź ulotce. Jednym z najchętniej przyjmowanych jest kwas hialuronowy od bioalgi, zatem na jego przykładzie można omówić stosowanie. Producent zaleca przyjmowanie 2 kapsułek dziennie, obficie popijając je wodą. Nie należy przekraczać tej dawki. Suplementacja może odbyć się na 2 sposoby – można połknąć obie kapsułki naraz, jak również jedną rano, a drugą wieczorem. Wówczas każda z nich powinna zostać popita szklanką wody. Wszystko dlatego, że woda pozwala otoczce kapsułki rozpuścić się, a dodatkowo od razu może zostać związana z cząsteczkami kwasu. Aby czerpać korzyści z suplementacji, powinna ona być systematyczna i długotrwała. Kapsułki przyjmuje się przynajmniej 4-5 tygodni, każdego dnia.

Podczas suplementacji kwas hialuronowy najlepiej łączyć z kolagenem i witaminą C. Kolagen uzupełnia działanie kwasu, podobnie jak on znajduje się w skórze i stawach, jednak odpowiada głównie za ich wytrzymałość i stabilność. Z kolei witamina C jest niezbędna do wewnątrzustrojowej produkcji kolagenu oraz jest silnym antyoksydantem. Będzie kompleksowo uzupełniać całą suplementację. Dodatkowo warto przyjmować niacynamid.

Jak używać kwas hialuronowy w płynie?

Kwas hialuronowy w formie płynnej przeznaczony jest do użytku zewnętrznego. Stanowi silnie nawilżający kosmetyk, przeznaczony w szczególności do pielęgnacji cery suchej, cery zniszczonej, cery dojrzałej i cery odwodnionej, choć korzyści z jego stosowania odniesie każdy rodzaj skóry. Przed użyciem należy odpowiednio przygotować cerę, wykonując jej oczyszczanie. Ewentualny makijaż należy dokładnie zmyć. Kolejnym krokiem jest oczyszczanie za pomocą pianki lub żelu oraz wykonanie peelingu. Na tak przygotowaną skórę aplikuje się tonik, aby wyrównać jej pH. Po kilku minutach niezbędnych na jego wchłonięcie można zastosować kwas hialuronowy w płynie. Przeważnie znajduje się on w buteleczce z dozownikiem, dzięki czemu odmierzać można liczbę kropel produktu.

Pierwszą opcją jest rozprowadzenie 2-4 kropli kwasu hialuronowego w porcji kremu stosowanego na co dzień. Najlepiej, aby miał działanie nawilżające lub regenerujące. Po zmieszaniu krem aplikuje się bezpośrednio na skórę twarzy. Drugą opcją jest bezpośrednia aplikacja kwasu hialuronowego na skórę, jednak w takim przypadku nie powinien mieć stężenia wyższego niż 1,5%. Wystarczy kilka kropel rozetrzeć w dłoniach, a następnie wykonać nimi masaż skóry twarzy lub po prostu delikatnie wklepać produkt. Po kilku minutach można zaaplikować krem, który uzupełni pielęgnację.

Kwas hialuronowy – przeciwwskazania

Kwas hialuronowy jest związkiem całkowicie bezpiecznym dla organizmu. Dlatego w przypadku jego suplementacji przeciwwskazań praktycznie nie ma – jedynym jest alergia na źródła pozyskania kwasu, np. na produkty pochodzenia zwierzęcego (w przypadku kwasu hialuronowego z grzebieni kogucich). Osoby z chorobami przewlekłymi i kobiety ciężarne dla pewności powinny skonsultować się z lekarzem. W przypadku kwasu hialuronowego stosowanego bezpośrednio na skórę należy pamiętać, aby nie aplikować go na zmiany infekcyjne, np. opryszczkę, a także świeże rany i uszkodzenia skóry.

Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję "smaru" przy wykonywaniu ruchu redukując ból. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Przylipiak A., Podstawy Medycyny Estetycznej, Białystok 2014.
  2. Wilk-Jędrusik M., Kwas hialuronowy w dermatologii estetycznej i kosmetologii: intradermoterapia, suplementacja doustna oraz aplikacja zewnętrzna, Poznań 2013.
  3. Czajkowska D., Milner-Krawczyk M., Kazanecka M., Kwas hialuronowy – charakterystyka, otrzymywanie i zastosowanie, Biotechnology and Food Science, 2/2011.
  4. Korzeniowska K., Pawlaczyk M., Kwas hialuronowy – nie tylko kosmetyk, Farmacja Współczesna, 7/2014.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *