Iniekcje kwasu hialuronowego

Spis treści

Iniekcje kwasu hialuronowego mają szerokie zastosowanie w medycynie, głównie w ortopedii i medycynie estetycznej. Kwas hialuronowy jest związkiem fizjologicznie występującym w organizmie człowieka, co jest powszechnie wykorzystywane. Takie zabiegi cieszą się nie tylko wysoką skutecznością, ale i znacznym poziomem bezpieczeństwa.

Iniekcje kwasu hialuronowego

Iniekcje kwasu hialuronowego w medycynie estetycznej

Kwas hialuronowy w medycynie estetycznej i kosmetologii wykorzystywany jest przede wszystkim celem:

  • zmniejszania widoczności zmarszczek, eliminacji drobniejszych zmarszczek twarzy i szyi;
  • wyrównywania blizn potrądzikowych i blizn pourazowych oraz bruzd;
  • podnoszenia opadających kącików ust lub opadających powiek;
  • powiększania ust;
  • korekty piersi;
  • modelowania owalu twarzy i korekcji niedoskonałości w jej symetrii.

Coraz popularniejsza staje się także intradermoterapia kwasem hialuronowym. W celu odmłodzenia skóry ostrzykuje się przeważnie okolice twarzy, szyi, dekoltu oraz grzbietów rąk. Każdy zabieg iniekcji kwasu hialuronowego poprzedza profesjonalna konsultacja lekarska. Preparaty mają postać elastycznego żelu, który podawany jest za pomocą cienkiej igły lub kaniuli. Zabieg jest z reguły bezbolesny, ponieważ stosuje się miejscowe znieczulenie. Elastyczność i zdolność wiązania wody sprawia, że po wstrzyknięciu preparatu pod skórę wypełnia on i wygładza naturalnie zmarszczki. Efekty widoczne są natychmiast, choć dla ich pogłębienia należy odczekać kilka dni. Po zabiegu pacjent może od razu wrócić do czynności dnia codziennego, przestrzegając zaleceń lekarza (np. unikanie opalania się czy intensywnych masaży twarzy w pierwszych dniach). Przeciwwskazania do iniekcji kwasu hialuronowego w medycynie estetycznej:

  • ciąża;
  • karmienie piersią;
  • choroba nowotworowa;
  • choroby autoimmunologiczne;
  • stany zapalne skóry;
  • uczulenia na kwas hialuronowy (bardzo rzadko);
  • tendencja do występowania blizn.

Należy odczekać również przynajmniej 3 tygodnie od ostatniego zabiegu na daną okolicę ciała, np. botoksu czy mikrodermabrazji.

Iniekcje kwasu hialuronowego w ortopedii

Iniekcje kwasu hialuronowego w ortopedii fachowo nazywają się wiskosuplementacją. Kwas hialuronowy odpowiada za lepkość i elastyczność mazi stawowej. Dzięki swoim właściwościom smarującym i amortyzującym umożliwia bezbolesny, fizjologiczny ruch w stawie. Ponadto zaopatruje on chrząstkę stawową w substancje odżywcze. Już od 1 do 5 wstrzyknięć dostawowych poprawia ruchomość stawu oraz obniża poziom dolegliwości odczuwanych w trakcie degeneracji chrząstki stawowej. Podstawowe wskazania do iniekcji kwasu hialuronowego w ortopedii obejmują:

  • choroba zwyrodnieniowa stawów (gonartroza);
  • zmiany pourazowe w stawach, które generują dolegliwości ze strony narządu ruchu;
  • sztywność stawów i ból stawów wskutek rozmaitych chorób przewlekłych, w tym chorób reumatycznych (zwłaszcza RZS).

Przeciwwskazaniami do wiskosuplementacji są natomiast:

  • nadwrażliwość na kwas hialuronowy (co zdarza się jednak bardzo rzadko);
  • septyczne zapalenie stawów;
  • zaostrzenie przewlekłych chorób narządu ruchu;
  • zapalenie skóry lub uszkodzenie skóry w okolicy stawu, który ma być objęty zabiegiem;
  • przyjmowanie inhibitorów krzepnięcia lub zaburzenia krzepnięcia krwi;
  • gorączka i zły ogólny stan zdrowia.

Zabieg jest szybki i prosty w wykonaniu, odbywa się pod kontrolą USG. Po dezynfekcji skóry i znieczuleniu miejscowym lekarz wstrzykuje preparat z kwasem hialuronowym bezpośrednio do stawu. W pierwszych dniach po zabiegu może pojawiać się ból i lekki obrzęk, dobrze reagujące na zimne okłady i NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne). Do 7 dni należy unikać aktywności fizycznej, zwłaszcza dźwigania ciężkich przedmiotów. Po tym czasie można zaobserwować znaczną poprawę kondycji stawu.

Czy iniekcje kwasu hialuronowego są bezpieczne?

Kwas hialuronowy jest związkiem całkowicie bezpiecznym dla człowieka. Nie tylko daje powyższe efekty lecznicze i estetyczne, ale również stymuluje fibroblasty do produkcji białek, co ma znaczenie w regeneracji i odbudowie skóry. Warunkiem bezpieczeństwa jest wykonanie zabiegu przez osobę posiadającą odpowiednie kwalifikacje (zabiegi może przeprowadzać wyłącznie lekarz) oraz wykluczenie wszystkich przeciwwskazań zdrowotnych. Prawidłowo wykonany zabieg może jednak wiązać się z wystąpieniem w miejscu podania zaczerwienienia, świądu, obrzęku, niewielkiego bólu czy lekkiego zasinienia. Objawy te ustępują samoistnie po 2-3 dniach.

Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję "smaru" przy wykonywaniu ruchu redukując ból. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Olejnik A., Gościańska J., Nowak I., Znaczenie kwasu hialuronowego w przemyśle kosmetycznym i medycynie estetycznej, Chemik, 66/2012.
  2. Zegarska B., Ambroziak M., Ornatowska M., Barańska-Rybak W., Postępowanie przy powikłaniach po zabiegach z użyciem kwasu hialuronowego. Rekomendacje Sekcji Dermatologii Estetycznej Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, Przegląd Dermatologiczny, 107/2020.
  3. Adamski Z., Kwas hialuronowy w dermatologii estetycznej i kosmetologii: intradermoterapia, suplementacja doustna oraz aplikacja zewnętrzna, Poznań 2013.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *