Cera naczynkowa

Spis treści

Cera naczynkowa to nazwa dotycząca płytko unaczynionej, na ogół jasnej skóry, na której dobrze widoczne są wszelkie zaczerwienienia i teleangiektazje. Zazwyczaj jest uwarunkowana genetycznie i występuje u osób z blond włosami oraz zielonymi lub niebieskimi oczami, choć nie jest to regułą. Wymaga właściwej pielęgnacji, jak każdy inny typ cery.

Cera naczynkowa

Cera naczynkowa – jak wygląda?

Cerę naczynkową charakteryzuje nadwrażliwość – szybko reaguje na bodźce zewnętrzne i wewnętrzne. Może pojawiać się stały lub czasowy rumień oraz różnej średnicy i długości teleangiektazje. Cera naczyniowa często jest wrażliwa, sucha i cienka. Dotyczy z reguły I i II fototypu według skali Fitzpatricka. Jasny kolor skóry stanowi większy kontrast dla czerwonych „pajączków” niż ciemniejsze odcienie skóry. Ze względu na wygląd, naczynia krwionośne widoczne przez cerę naczynkową dzieli się na: pajączkowe, drzewkowate, liniowe, punktowe.

Zmiany na twarzy przeważnie przyjmują kształt motyla, obejmują nos i policzki, niekiedy rozszerzają się na uszy i czoło. Układ naczyniowy skóry twarzy wyróżnia się stosunkowo dużą liczbą naczyń (w tym także pętli włośniczkowych) w przeliczeniu na jednostkę objętości skóry, co sprawia, że pojemność skórnego łożyska naczyniowego w tym rejonie jest znacznie większa niż na reszcie ciała.

Cera naczynkowa – przyczyny

Teleangiektazje pierwotne wiążą się z zespołami wrodzonymi lub powstają w szczególnych okresach życia, takich jak ciąża. Zmiany wtórne powstają na przestrzeni lat w wyniku działania substancji drażniących, stosowania niektórych leków oraz w przebiegu chorób takich jak: toczeń rumieniowaty, twardzina układowa, nadciśnienie tętnicze, niewydolność wątroby, zaburzenia trawienia. Przeważnie cera naczynkowa jest dziedziczona po rodzicach lub występuje już od urodzenia. Wymienia się jednak szereg czynników, które zaostrzają zaczerwienienia i teleangiektacje. Są to przede wszystkim:

  • przebywanie w pomieszczeniach o wysokich temperaturach powietrza;
  • zaburzenia hormonalne okresu klimakterium;
  • trądzik różowaty;
  • picie alkoholu;
  • spożywanie ostrych przypraw i produktów;
  • przyjmowanie leków rozszerzających naczynia krwionośne;
  • opalanie się;
  • silny stres;
  • migrena;
  • zespół jelita drażliwego;
  • palenie papierosów;
  • stosowanie kosmetyków zawierających w składzie AHA lub BHA, a także peelingów ziarnistych (mechanicznych);
  • intensywny wysiłek fizyczny;
  • spożywanie bardzo gorących potraw;
  • wysoka wilgotność powietrza;
  • zatrucie pokarmowe;
  • zakażenia Helicobacter pylori;
  • opryszczka wargowa;
  • bezsenność.

Takich czynników jest jednak znacznie więcej. Dlatego osoby z cerą naczynkową powinny zwrócić szczególną uwagę na styl życia. W dużym stopniu wpływa on na występowanie niechcianych objawów.

Pielęgnacja cery naczynkowej

Do oczyszczania cery naczynkowej stosuje się podobne preparaty jak w przypadku cery wrażliwej i cery suchej. Wieczorem bez względu na to, czy na skórę jest nałożony makijaż czy nie, zmywa się ją tłustym zmywaczem lub mleczkiem kosmetycznym. Często preparaty te zawierają alantoinę, d-panthenol oraz wyciągi ziołowe, które działają przeciwzapalnie. Dobrze sprawdzą się również kosmetyki zawierające saponiny i ekstrakt z miłorzębu japońskiego. Po oczyszczeniu cery naczynkowej obowiązkowo stosuje się tonik przywracający skórze właściwe pH. Zaleca się codzienne stosowanie kremów nawilżających, jako że cera naczynkowa często jest sucha. Raz w tygodniu warto przygotować maseczkę odżywczą na bazie jogurtu naturalnego i Spiruliny w proszku. Udowodniono, że algi są skuteczne i bezpieczne w pielęgnacji cery naczynkowej. Dodatkowo zaleca się przyjmowanie kolagenu i kwasu hialuronowego w celu poprawy kondycji skóry.

Bezwzględnie przeciwwskazane jest stosowanie kosmetyków zawierających alkohol, mentol, wyciągi z mięty pieprzowej, maseczek trudno zmywalnych, peelingów ziarnistych, preparatów silnie pieniących się, kosmetyków z olejkiem eukaliptusowym, kwasów owocowych, a także preparatów zawierających sztuczne barwniki oraz konserwanty. W żelach i tonikach nie powinny znajdować się składniki takie jak laurylosiarczany sodu i amoniaku, substancje konserwujące (np. BHT). Podczas codziennej pielęgnacji nie należy pocierać skóry ręcznikiem.

Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję "smaru" przy wykonywaniu ruchu redukując ból. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Janda K., Lach O., Cera naczyniowa – przyczyny, pielęgnacja, leczenie, Polski Przegląd Nauk o Zdrowiu, 1/2014.
  2. Krysiak-Zielonka I., Kałużna O., Problemy cery naczyniowej – charakterystyka i niwelowanie zmian, Kosmetologia Estetyczna, 4/2019.
  3. Kołodziejczak A., Kosmetologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2020.

Zostań z nami

Polecane artykuły

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *