Kwas hialuronowy

Spis treści

Kwas hialuronowy to organiczny związek chemiczny należący do polisacharydów. Występuje w organizmie człowieka przede wszystkim w skórze, płynie maziowym, gałkach ocznych oraz w macierzy zewnątrzkomórkowej tkanki łącznej. Ze względu na swoje silne działanie nawilżające cieszy się dużą popularnością w kosmetologii i dermatologii.

Kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy – charakterystyka

Omawiany związek w ilościach hurtowych dawniej był pozyskiwany z grzebieni kogucich lub z pępowiny płodu, obecnie jednak wszystko odbywa się podczas procesów biotechnologicznych. Pojedynczy łańcuch kwasu hialuronowego składa się z od 20 do nawet 200 sekwencji dwusacharydowych. Stale się one powtarzają i łączą wiązaniami glikozydowymi. Wykazuje właściwości lepko-sprężyste i intensywnie nawilżające, ponieważ posiada zdolność wiązania wody. Jedna cząsteczka kwasu hialuronowego jest w stanie związać ze sobą nawet 250 cząsteczek wody, co daje w praktyce ogromne ilości.

Kwas hialuronowy – działanie

Jako biopolimer wysoce hydrofilowy pełni przede wszystkim funkcję substancji nawilżającej i właśnie to działanie jest tak cenione. Poza tym kwas hialuronowy:

  • ogranicza przenikanie patogenów wgłąb skóry tworząc na jej powierzchni warstwę ochronną;
  • pobudza proliferacje fibroblastów;
  • jest induktorem syntezy endogennego kwasu hialuronowego, ale także kolagenu oraz elastyny;
  • wpływa pozytywnie na kondycję i ruchomość stawów;
  • chroni komórki przed wolnymi rodnikami;
  • spełnia funkcje immunoregulujące.

Najczęściej kwas hialuronowy jest przyjmowany w postaci suplementów diety oraz wykorzystywany jako składnik kosmetyków, szczególnie dla cery dojrzałej, wiotkiej, suchej i odwodnionej. Dużymi zaletami kwasu hialuronowego są: nietoksyczność, brak wywoływania uczuleń oraz brak powodowania podrażnień, nawet przy bardzo wrażliwej i delikatnej skórze.

Kwas hialuronowy – suplement diety

Znacznie bardziej ceni się kwas hialuronowy w postaci suplementów diety niż jako dodatek do kosmetyków. Wszystko przez to, że posiada duże cząsteczki, które nie są w stanie przeniknąć przez pory do głębszych warstw skóry właściwej, aby tam pełnić swoje funkcje. Pozostają więc jedynie na jej powierzchni, co również ma swoje zalety (tworzy barierę ochronną przed nadmiernym przesuszeniem i promieniowaniem UV), jednak nie wpływa na nawilżenie skóry. Z kolei regularne przyjmowanie kwasu hialuronowego w formie suplementów diety już po 2-3 tygodniach skutkuje widoczną poprawą kondycji skóry, jako że cząsteczki trafiają przez układ pokarmowy w docelowe miejsce największego zapotrzebowania. Skóra staje się bardziej miękka, delikatnie wygładzona i nawilżona. Zmniejsza się widoczność zmarszczek mimicznych. W ostatnich latach prowadzono badania udowadniające także wpływ suplementacji kwasu hialuronowego na jakość widzenia.

To jednak nie wszystko. Suplementacja kwasu hialuronowego w dużym stopniu oddziałuje również na kondycję stawów, jako że omawiany związek jest ważnym składnikiem płynu maziowego. Płyn maziowy jest natomiast niezbędny aby stawy zachowały ruchomość i mogły bezboleśnie „ślizgać się” po swoich powierzchniach. Tym samym możliwe jest poruszanie się w pełnym zakresie ruchomości. Spadek kwasu hialuronowego (i kolagenu) w organizmie powoduje bóle stawów, sztywność stawów, chrupanie w stawach oraz blokowanie się stawów.

Kwas hialuronowy – zastosowanie w medycynie

Choć najczęściej zastosowanie kwas hialuronowy znajduje w kosmetologii i jako suplement diety, współczesna medycyna również doceniła jego zalety. Wykazuje bowiem skuteczność w leczeniu refluksu pęcherzowo-moczowodowego – schorzenia często występującego u dzieci, prowadzącego zwykle do infekcji układu moczowego, ale także:

  • leczy zmiany spowodowane stopą cukrzycową;
  • przyspiesza gojenie się uszkodzeń skóry, ran pooperacyjnych i pooparzeniowych;
  • wspomaga leczenie przewlekłego zapalenia ścięgna Achillesa;
  • leczy nadmierną suchość oka;
  • przyspiesza regenerację pochwy po porodzie lub operacjach ginekologicznych;
  • wspomaga regenerację nerwów i poprawia ich przewodnictwo nerwowe;
  • może hamować rozwój wirusa opryszczki.

Udowodniono, że kwas hialuronowy w niektórych przypadkach może zmniejszać toksyczne działanie leków oraz zwiększać efekt terapeutyczny.

Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję "smaru" przy wykonywaniu ruchu redukując ból. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Olejnik A., Gościańska J., Nowak I., Znaczenie kwasu hialuronowego w przemyśle kosmetycznym i medycynie estetycznej, Chemik, 2/2012.
  2. Korzeniowska K., Pawlaczyk M., Kwas hialuronowy – nie tylko kosmetyk, Farmacja Współczesna, 7/2014.
  3. Kucia M., Właściwości i zastosowanie kwasu hialuronowego w kosmetologii i medycynie estetycznej, Kosmetologia Estetyczna, 4/2017.

Zostań z nami

Polecane artykuły

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *