Typy cery

Spis treści

Typy cery pozwalają z łatwością określić rodzaj skóry i tym samym dobrać optymalną dla niej pielęgnację. Codzienna pielęgnacja jest niezbędna, aby cera pozostała pełna blasku, promienna, jak najdłużej gładka i nawilżona. Poniżej znajduje się charakterystyka głównych typów cery.

Typy cery

Cera normalna

Cera normalna jest najbardziej pożądana, cieszy się wytrzymałością i dobrymi parametrami. Właśnie ją przeważnie obserwuje się u dzieci. Wyróżnia się matową, gładką i lekko zaróżowioną powierzchnią, bez żadnych defektów kosmetycznych takich jak łojotok, zaskórniki, wysypki czy popękane naczynka. Wykazuje jednocześnie odporność na działanie czynników zewnętrznych. Niestety jest niezwykle rzadko spotykana u osób dorosłych.

Cera sucha

Cera sucha jest cienka, jasnoróżowa i mało elastyczna. Wykazuje skłonność do przebarwień, rozszerzonych naczyń krwionośnych, plam rumieniowych oraz łuszczenia się. Cerze suchej i cienkiej towarzyszą prosaki – małe, przypominające guzki torbiele zlokalizowane pod skórą, przeważnie o rozmiarze 1-2 mm. Taka cera łatwo ulega uszkodzeniu wskutek działania promieni słonecznych, wiatru i mrozu. Reaguje zaczerwienieniem na wodę i mydło. Traci jędrność i elastyczność, a wszelkie zmarszczki są na niej znacznie bardziej widoczne. Ważnym elementem pielęgnacji cery jest jej nawilżanie i cotygodniowe złuszczanie martwego naskórka, jak również suplementacja kwasu hialuronowego.

Cera tłusta

Cera tłusta jest szarożółta, dość gruba i błyszcząca. Ma rozszerzone pory z zaskórnikami, jest słabo ukrwiona, a płaszcz lipidowy jest wydzielany w nadmiernej ilości. Dobrze reaguje na warunki atmosferyczne oraz na wodę i mydło. Uważa się, że na rozwój cery tłustej wpływają m.in.: stres, nieodpowiednia dieta, zaburzenia układu trawiennego oraz zaburzenia hormonalne. Cera tłusta nie ulega odwodnieniu, a proces jej starzenia się rozpoczyna się stosunkowo późno. Zmarszczki są mniej widoczne niż na cerze suchej. Pielęgnacja powinna opierać się na codziennym oczyszczaniu cery preparatami antybakteryjnymi, a także przywracaniu prawidłowej czynności gruczołów łojowych. Przeciwwskazane jest stosowanie kosmetyków zawierających alkohol.

Cera mieszana

Cera mieszana łączy w sobie cechy cery tłustej (zwłaszcza na strefie T – czoło, nos, broda) oraz cechy cery suchej (zwłaszcza na policzkach). Z jednej strony ma tendencję do łojotoku, z drugiej zaś jest wrażliwa na działanie warunków atmosferycznych, wody i mydła. Dlatego jej pielęgnacja jest wyjątkowo skomplikowana. Powinna łączyć jednoczesne stosowanie 2 różnych grup kosmetyków, przeznaczonych do cery tłustej i suchej. Cera mieszana sporadycznie występuje u osób młodych, częściej spotyka się ją u ludzi po 30.-35. roku życia.

Cera problematyczna / cera trądzikowa

Cerę problematyczną nazywa się również cerą trądzikową, ponieważ w jej przebiegu obserwuje się rozwój trądziku (jego wszelkich odmian). W przebiegu trądziku najpierw w jednostkach włosowo-łojowych powstają mikrozaskórniki, przekształcające się następnie w zaskórniki, potem grudki, a finalnie krosty. W ciężkim przebiegu choroby rozwijają się nacieki i torbiele, po których pozostają trudne do usunięcia blizny. Zgodnie z najnowszymi doniesieniami naukowymi, trądzik w dużej mierze powstaje na bazie czynników o charakterze genetycznym, choć nie bez znaczenia pozostają czynniki hormonalne i zła dieta. Cera problematyczna to również cera pojawiająca się w przebiegu rozmaitych schorzeń dermatologicznych, np. atopowego zapalenia skóry czy łojotokowego zapalenia skóry. Jej pielęgnacja powinna przebiegać zgodnie z zaleceniami dermatologa, ponieważ musi obejmować leczenie przyczynowe.

Cera naczynkowa

W przebiegu cery naczyniowej skóra twarzy staje się czasowo lub stałe zajęta zmianami rumieniowymi w postaci teleangiektazji i/lub plam naczyniowych o zróżnicowanym nasileniu. Na powierzchni wykwitów naczyniowych często pojawiają się inne zmiany zapalne, np. obrzęk, krosty, grudki i guzki. Cera naczyniowa wyróżnia się rumieniem o różnym nasileniu i czasie trwania, uczuciem pieczenia i ściągnięcia skóry. Jest nadmiernie reaktywna w stosunku do czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Jej pielęgnacja opiera się na unikaniu czynników wywołujących teleangiektazje i korzystaniu wyłącznie z delikatnych, naturalnych kosmetyków.

Cera wrażliwa

Cera wrażliwa to typ skóry, który charakteryzuje się większą podatnością na różnego rodzaju czynniki zewnętrzne. Osoby z cerą wrażliwą często doświadczają reakcji, takich jak zaczerwienienie, pieczenie czy swędzenie w odpowiedzi na substancje chemiczne, alergeny, promieniowanie UV czy zmienne warunki atmosferyczne.

Aby zadbać o cerę wrażliwą, zaleca się stosowanie łagodnych produktów do pielęgnacji skóry, wolnych od konserwantów i sztucznych barwników. Ważne jest również unikanie długotrwałego narażania skóry na słońce oraz stosowanie kremów z filtrem UV. Dodatkowo, dieta bogata w składniki odżywcze i nawadnianie organizmu mogą przyczynić się do poprawy kondycji cery wrażliwej.

Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję "smaru" przy wykonywaniu ruchu redukując ból. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Suligowska I., Pielęgnacja zdrowej skóry, Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006.
  2. Janda K., Lach O., Cera naczyniowa – przyczyny, pielęgnacja, leczenie, Polski Przegląd Nauk o Zdrowiu, 1/2014.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *