Cera mieszana

Spis treści

Cera mieszana to jedna z najbardziej problematycznych w pielęgnacji cer, ponieważ łączy w sobie cechy cery tłustej i cery suchej, dlatego wymaga zastosowania kosmetyków o różnym rodzaju działania. Jej cechą charakterystyczną jest tłusta i błyszcząca strefa T (czoło, nos, broda) oraz suche skronie i policzki.

Cera mieszana

Cera mieszana – charakterystyka

Cera mieszana łączy w sobie cechy cery tłustej i cery suchej. Cera tłusta pojawia się w obrębie czoła, nosa i brody, a więc w tzw. strefie T. Z kolei cera sucha dotyczy głównie okolic skroni oraz policzków. Bardzo rzadko obserwuje się sytuację odwrotną. W części środkowej twarzy widać rozszerzone pory i zaskórniki, tak typowe dla nadaktywności gruczołów łojowych. Cera mieszana z jednej strony ma tendencję do łojotoku, z drugiej zaś jest wrażliwa na działanie warunków atmosferycznych, wody i mydła oraz preparatów chemicznych. Stan ten objawia się podrażnieniem w postaci zaczerwienienia, uczucia pieczenia i napięcia skóry. Cera mieszana rzadko występuje u osób młodych, częściej jest spotykana u ludzi po 30-35. roku życia.

Jak zatem rozpoznać cerę mieszaną samodzielnie w domu? Wystarczy wykonać prosty test mycia twarzy. Jeśli po umyciu jej wodą z kranu (ewentualnie z dodatkiem mydła) zaobserwować można nadmiernie spięte, ściągnięte, a nawet łuszczące się partie (zwłaszcza na policzkach), prawdopodobnie mamy do czynienia z cerą mieszaną. Po treningu, aktywności fizycznej lub przebywaniu latem na zewnątrz typowe jest zaś tworzenie się tłustej powłoki na nosie i czole, której nie ma na policzkach.

Cera mieszana – przyczyny

Przyczyn występowania cery mieszanej wciąż nie do końca poznano. Nie wiadomo dlaczego niektóre partie się przetłuszczają, a inne wręcz przeciwnie – ulegają nadmiernemu przesuszeniu. Uważa się, że wpływ na występowanie cery mieszanej mogą mieć zaburzenia hormonalne, niedobory pokarmowe, uwarunkowania genetyczne, a nawet zmiany związane ze starzeniem się organizmu, takie jak utrata ilości kolagenu i kwasu hialuronowego w skórze.

Błędy w pielęgnacji cery mieszanej

Największym błędem w pielęgnacji cery mieszanej jest stosowanie jednego kosmetyku na całą twarz, bez względu na to, czy aplikuje się go w strefie T, czy w pozostałej części twarzy. Prawidłowo powinno się stosować 2 rodzaje kremu, jeden do cery tłustej, drugi zaś do cery suchej. Wprawdzie istnieją na rynku preparaty przeznaczone do cery mieszanej, nie będą one jednak nigdy tak dobre, jak pielęgnacja łączona samodzielnie. Błędem jest także zbyt mocne oczyszczanie strefy T, stosowanie kosmetyków z dodatkiem alkoholu, a także mycie twarzy wodą i mydłem.

Cera mieszana – pielęgnacja

Pielęgnacja cery mieszanej jest trudna, ponieważ należy z nią postępować jak z dwoma rodzajami cer o zupełnie innych wymaganiach. W pierwszej kolejności powinno się normalizować te partie twarzy, gdzie pojawia się problem nadprodukcji sebum. Warto sięgać po żele do mycia twarzy lub pianki z naturalnym składem. Po wstępnym oczyszczeniu skóry należy zastosować peeling (1-2 razy w tygodniu), najlepiej peeling kwasowy, ponieważ peeling mechaniczny mógłby uszkadzać wysuszone części twarzy. Po zmyciu peelingu zaleca się stosowanie maski regeneracyjnej, która odpowiednio dobrana nada się na całą powierzchnię skóry.

Jeśli natomiast wypadają dni bez peelingu i maski, tuż po oczyszczeniu skóry drugim etapem jest nawilżanie. Należy zastosować 2 różne kremy – jeden intensywnie nawilżający i wiążący wodę, drugi zaś normalizujący czynność gruczołów łojowych. Aplikuje się je odpowiednio na strefę suchą i strefę tłustą twarzy. Kremy na dzień powinny być lekkie, beztłuszczowe. W regeneracji i uzupełnieniu warstwy lipidowej naskórka pomogą m.in.:

  • masło shea;
  • olej z orzechów makadamia;
  • miód;
  • pantenol.

Tych składników można szukać w kosmetykach, podobnie jak witamin, minerałów i oleju z czarnego kminku.

Uzupełnieniem codziennej pielęgnacji może być suplementacja kwasu hialuronowego, kolagenu, witaminy D oraz witamin z grupy B, aby wspierać cerę „od wewnątrz”. Dobrze sprawdzi się też suplementacja Chlorelli, która oczyści organizm z toksyn, tym samym wspierając kondycję i zdrowie każdego typu cery.

Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję "smaru" przy wykonywaniu ruchu redukując ból. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Górska A., Graboś A., Prejsnar-Wiśniewska R., Sadlik E., Profesjonalna pielęgnacja twarzy, Poznań CGS Studio 2018.
  2. Kołodziejczak A., Kosmetologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2019.

Zostań z nami

Polecane artykuły

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *