Cera trądzikowa rozwija się wskutek nieprawidłowej czynności gruczołów łojowych, co przeważnie wynika z zaburzeń gospodarki hormonalnej i błędów w codziennej pielęgnacji, choć nie tylko. Taka cera wymaga konsultacji dermatologicznej, a codzienne zabiegi powinny być starannie dobrane. Charakterystyczną jej cechą jest tendencja do pojawiania się wyprysków, pryszczy i grudek, czyli ogólnie pojętych zmian trądzikowych.
Cera trądzikowa – jak wygląda?
Cera trądzikowa wyróżnia się:
- łojotokiem;
- zaburzonym rogowaceniem mieszków włosowych z obecnością zaskórników, a następnie zmian zapalnych oraz bliznowacenia;
- torbielami wypełnionymi ropą.
Przewlekły przebieg trądziku pospolitego oraz początek, przypadający głównie na okres pokwitania, sprawiają, że choroba bardzo często stanowi istotny problem psychologiczny. Zmiany skórne mają tendencję do ustępowania z wiekiem, jednak u niektórych pacjentów mogą utrzymywać się do 40. roku życia lub nawet dłużej. Najpierw w jednostkach włosowo-łojowych powstają mikrozaskórniki, przekształcające się następnie w klasyczne zaskórniki, potem grudki, a finalnie krosty. W przypadku trądziku o ciężkim przebiegu następuje rozwój nacieków i torbieli, po których pozostają trudne do usunięcia blizny.
Cera trądzikowa – przyczyny
Trądzik pospolity jest jedną z najczęściej występujących chorób dermatologicznych. Szacuje się, że dotyczy on nawet ponad 80% populacji w wieku od 11 do 30 lat. Choć częściej występuje u mężczyzn i ma u nich cięższy przebieg, może rozwijać się także u kobiet. W przebiegu tej choroby pojawia się cera trądzikowa, dlatego zawsze warto znać przyczyny trądziku pospolitego. Są nimi:
- przerost gruczołów łojowych z towarzyszącym łojotokiem;
- nadmierne rogowacenie przewodów wyprowadzających;
- kolonizacja przewodów wyprowadzających przez bakterie Propionibacterium acnes (P. acnes);
- stan zapalny i odpowiedź immunologiczna.
Co natomiast odpowiada za wymienione wyżej zjawiska? Wciąż nie zostało to do końca ustalone, choć wyszczególniono liczne czynniki ryzyka trądziku i cery trądzikowej:
- ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe;
- stres w życiu codziennym;
- otyłość;
- nieprawidłowa dieta bogata w cukry proste;
- palenie papierosów;
- bezsenność i problemy ze snem;
- stosowanie źle dobranych kosmetyków zapychających pory;
- choroby układu endokrynnego.
Szacuje się, że około 60-70% kobiet obserwuje zaostrzenie objawów cery trądzikowej w okresie przedmiesiączkowym.
Cera trądzikowa – leczenie
Cera trądzikowa wymaga nie tylko pielęgnacji, ale i leczenia, co warto skonsultować z doświadczonym dermatologiem. Terapię I rzutu w leczeniu trądziku stanowią retinoidy, które stosuje się miejscowo. Ich pozytywne działanie polega na hamowaniu tworzenia się mikrozaskórników, obniżaniu liczby dojrzałych zaskórników i zmian zapalnych oraz normalizacji złuszczania mieszków włosowych. Preparaty zawierające retinoidy stosuje się na noc, na suchą skórę. Retinoidy doustne znajdują zastosowanie w leczeniu najcięższych postaci trądziku. Uzupełnieniem stosowania retinoidów jest antybiotykoterapia (wówczas miejsce ma tzw. terapia skojarzona). Terapia hormonalna stanowi natomiast bardzo dobrą alternatywę dla kobiet, u których zawiodły inne metody leczenia.
Pielęgnacja cery trądzikowej
Osoby z cerą trądzikową mają tendencję do nadmiernego mycia skóry celem zredukowania jej natłuszczenia wynikającego z łojotoku. To spory błąd, ponieważ częste mycie zaburza barierę lipidową skóry i zaostrza stany zapalne. Codzienne mycie cery jest istotne, jednak nie powinno odbywać się zbyt często. Przeciwwskazane są mydła przeciwbakteryjne, zawierające chlorheksydynę lub triklosan, które nie mają wpływu na P. acnes, natomiast wykazują właściwości drażniące i dlatego nie są rekomendowane w pielęgnacji cery trądzikowej. Należy unikać preparatów komedogennych. Dobrze sprawdzą się z kolei kosmetyki z dodatkiem kwasu mlekowego. Kwas mlekowy wyróżnia się działaniem keratolitycznym oraz wysoką zdolnością wiązania wody. Dodatkowo zostały udokumentowane jego właściwości przeciwbakteryjne i łagodzące objawy trądziku.
Do innych polecanych składników kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji cery trądzikowej zalicza się:
- ceramidy;
- kwas hialuronowy;
- kolagen;
- witaminę E;
- cynk;
- algi, np. Spirulina+Chlorella;
- olejek z drzewa herbacianego;
- szałwię.
Istotne jest codzienne nawilżanie cery, a także unikanie nadmiaru cukrów prostych w diecie, palenia papierosów i częstego opalania się. Suplementacja Chlorelli pozwoli z kolei oczyścić organizm z toksyn, co może wpłynąć korzystnie na złagodzenie dolegliwości cery trądzikowej.
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję "smaru" przy wykonywaniu ruchu redukując ból. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni ...
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Kamm A., Barańska-Rybak W., Wpływ żywienia jako czynnika środowiskowego na poprawę kondycji skóry wśród dorosłych kobiet z trądzikiem pospolitym, Żywienie a Środowisko, Gdańsk 2016.
- Czarnecka-Operacz M., Jakubowicz O., Rola zabiegów pielęgnacyjnych w leczeniu trądziku, Przegląd Dermatologiczny, 97/2010.
- Jankowiak W., Imielski W., Pachurka J., Kosmetologia wobec problemów cery tłustej i trądzikowej, Kosmetologia Estetyczna, 5/2016.