Usieciowany kwas hialuronowy

Spis treści

Usieciowany kwas hialuronowy zwany jest również zagęszczonym kwasem hialuronowym. Powstaje wskutek połączenia pojedynczych cząsteczek w większe konglomeraty, dzięki czemu związek wykazuje wysoką trwałość. Jest wykorzystywany głównie w medycynie estetycznej jako materiał wypełniający.

Usieciowany kwas hialuronowy

Co to jest kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy (ang. hialuronian, hyaluronic acid, HA) jest liniowym polisacharydem zaliczanym do glikozaminoglikanów (GAG). Składa się z podjednostek dwucukrowych, glukuronianu sodowego i N-acetyloglukozoaminy o naprzemiennym układzie. Obecny jest niemal we wszystkich tkankach organizmów żywych. Jego unikalną, charakterystyczną cechą jest nieswoistość gatunkowa i tkankowa, co oznacza, że jest identyczny we wszystkich żywych organizmach. U człowieka najwięcej kwasu hialuronowego (56% całej zawartości) znajduje się w skórze. Mimo tego można go znaleźć również w gałce ocznej, płynie łzowym, macierzy zewnątrzkomórkowej, chrząstce szklistej, tkance łącznej i płynie maziowym.

Kwas hialuronowy tworzy elastyczną płynną macierz w skórze, z którą mogą łączyć się włókna kolagenowe i włókna elastynowe. Posiada ujemny ładunek oraz zdolność do wiązania i zatrzymywania ogromnych ilości wody. Udowodniono, że jest w stanie związać nawet do 4000 razy więcej wody niż wynosi jego masa. Właśnie dzięki temu skóra otrzymuje odpowiednią porcję wilgoci, jest jędrna i sprężysta. Poza tym kwas hialuronowy w skórze tworzy rodzaj podłoża o konsystencji żelu, w którym zawieszone są włókna kolagenu i elastyny. Jego naturalna synteza ma miejsce do 25. roku życia, po czym zaczyna powoli spadać. Wyróżniamy usieciowany kwas hialuronowy i nieusieciowany kwas hialuronowy.

Usieciowany kwas hialuronowy – charakterystyka

Kwas hialuronowy nieusieciowany utrzymuje się w skórze bardzo krótko, ponieważ średnio przez kilka dni. Wykazuje jednak bardzo silne właściwości nawilżające i regenerujące, przez co jest popularnym składnikiem kosmetyków czy zabiegów, np. mezoterapii.

Jego przeciwieństwem jest usieciowany kwas hialuronowy, który utrzymuje się w skórze bardzo długo, jednak nie wykazuje zdolności do wiązania wody, a więc nie nawilża tkanek. Ma jednak właściwości wypełniające tkankę, w związku z czym wykorzystywany jest do wypełniania bruzd i modelowania twarzy (tzw. wolumetria twarzy). Zabiegi medycyny estetycznej kwasem hialuronowym cieszą się dużą popularnością wśród klientów. Taki kwas hialuronowy pozyskuje się syntetycznie w warunkach laboratoryjnych. Pierwszym etapem produkcji jest oczyszczanie kwasu hialuronowego z resztek ścian komórkowych bakterii, które mogą stanowić silny czynnik alergizujący. Następnie miejsce ma etap sieciowania, czyli łączenia łańcuchów kwasu hialuronowego w większe konglomeraty. Usieciowany kwas hialuronowy jest bardziej odporny na degradację w organizmie, dzięki czemu po podaniu do tkanek dłużej się utrzymuje.

Usieciowany kwas hialuronowy – zastosowanie

Gęste wypełniacze na bazie kwasu hialuronowego wykorzystuje się do:

  • wypełniania bruzd nosowo-wargowych i zmarszczek międzybrwiowych;
  • poprawy konturu ust i tzw. linii marionetki;
  • korekcji płytkich zmarszczek zazwyczaj umiejscowionych wokół oczu i ust.

Wypełniacze o największej koncentracji kwasu hialuronowego stosowane są do wypełniania zmarszczek na całej twarzy oraz odbudowy objętości twarzy u osób starszych oraz u mężczyzn mających grubszą niż kobiety strukturę skóry. Natomiast do korekty ust stosuje się specjalnie opracowane wypełniacze o jednorodnej strukturze oraz dużej płynności. Nadają one wargom jędrności oraz nawilżają skórę.

Co istotne, stabilizowany kwas hialuronowy stał się alternatywą dla zabiegów chirurgicznych. Współcześnie z jego pomocą przeprowadza się nawet zabiegi powiększenia i modelowania piersi, pośladków, kształtowania ud, łydek czy klatki piersiowej w przypadku mężczyzn. Odmłodzenie lub modelowanie ciała jest dziś możliwe bez użycia skalpela. Wystarczy kwas hialuronowy wprowadzić do tkanek używając ostrych igieł lub tępych kaniul. W praktyce, igły stosuje się zazwyczaj do wypełniania pojedynczych zmarszczek, zaś kaniule, gdy celem zabiegu jest poprawa objętości tkanek.

Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję "smaru" przy wykonywaniu ruchu redukując ból. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Olejnik A., Gościańska J., Nowak I., Znaczenie kwasu hialuronowego w przemyśle kosmetycznym i medycynie estetycznej, Chemik, 2/2012.
  2. Korzeniowska K., Pawlaczyk M., Kwas hialuronowy – nie tylko kosmetyk, Farmacja Współczesna, 7/2014.
  3. Kucia M., Właściwości i zastosowanie kwasu hialuronowego w kosmetologii i medycynie estetycznej, Kosmetologia Estetyczna, 4/2017.

Zostań z nami

Polecane artykuły

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *