Nieusieciowany kwas hialuronowy

Spis treści

Nieusieciowany kwas hialuronowy to jedna z dwóch odmian tego związku. Kwasem hialuronowym nazywamy organiczny związek chemiczny zaliczany do grona polisacharydów. Występuje w organizmie człowieka głównie w skórze, płynie maziowym, gałkach ocznych oraz w macierzy zewnątrzkomórkowej tkanki łącznej. Przyjrzyjmy się dokładniej co warto wiedzieć o postaci nieusieciowanej kwasu hialuronowego.

Nieusieciowany kwas hialuronowy

Co to jest kwas hialuronowy?

Pojedynczy łańcuch kwasu hialuronowego składa się z od 20 do nawet 200 sekwencji dwusacharydowych. Stale się one powtarzają i łączą wiązaniami glikozydowymi. Omawiany związek wykazuje silne właściwości lepko-sprężyste i nawilżające, ponieważ posiada zdolność wiązania wody. Udowodniono wręcz, że jedna cząsteczka kwasu hialuronowego może związać ze sobą nawet 250 cząsteczek wody. To właśnie dzięki kwasowi hialuronowemu maź stawowa jest odpowiednio lepka i rozprowadza się po powierzchniach stawowych, gwarantując bezbolesny ruch w pełnym zakresie, zaś skóra jest nawilżona i pełna blasku.

Naturalna produkcja kwasu hialuronowego odbywa się intensywnie do 25. roku życia. Udowodniono, że po osiągnięciu tego wieku proces zaczyna stopniowo spadać. Organizm nie jest w stanie produkować tego związku na tyle, aby pokryć dzienne zapotrzebowanie i generowane straty. Efektem są pierwsze dolegliwości ze strony stawów czy suchość skóry.

Nieusieciowany kwas hialuronowy – charakterystyka

Zarówno usieciowany kwas hialuronowy, jak i nieusieciowany kwas hialuronowy może być wykorzystywany w dermatologii, kosmetologii czy medycynie estetyczne. Nieusieciowany kwas hialuronowy jest znacznie szybciej metabolizowany i ulega wczesnej degradacji, co delikatnie ogranicza jego zastosowanie. Może utrzymywać się w ciele do miesiąca (średnio kilkanaście dni), jednak w tym czasie:

  • poprawia napięcie skóry;
  • redukuje jej suchość i intensywnie nawilża;
  • wygładza skórę.

Wykazuje znacznie lepsze właściwości wiążące wodę w porównaniu do kwasu hialuronowego usieciowanego, dlatego jest jednym z najczęściej wybieranych związków m.in. do mezoterapii. Sprawdzi się zwłaszcza po lecie, ponieważ wstrzyknięty płytko w skórę rewitalizuje ją i stymuluje naturalne procesy regeneracji. Istnieje wiele innych zabiegów umożliwiających wykorzystanie kwasu hialuronowego. Z powodzeniem można dodawać go do tzw. koktajlów zawierających dodatkowo aminokwasy, witaminy czy minerały.

Podsumowując, nieusieciowany kwas hialuronowy ulega szybkiej degradacji, w związku z czym wymaga przeważnie wykonania serii zabiegów w krótkim czasie dla podtrzymania efektów. Mimo tego stanowi bardzo dobry sposób np. na powakacyjną pomoc skórze przesuszonej długotrwałą ekspozycją na słońce.

Kwas hialuronowy w kosmetykach – rodzaje

W kosmetykach kwas hialuronowy występuje w 3 formach strukturalnych, a ich zestawienie w preparatach nosi nazwę warstwy hialuronowej. Są to:

  • wielkocząsteczkowy kwas hialuronowy (> 800 kDa)- utrzymuje się na skórze, tworząc cienką błonę półprzepuszczalną, chroniącą przed odparowaniem wody. Cząsteczki kwasu nie są w stanie jednak penetrować przez naskórek;
  • średniocząsteczkowy kwas hialuronowy (60-800 kDa) – silnie nawilża warstwę rogową, powodując natychmiastowy, ale krótkotrwały efekt wygładzenia i ujędrnienia;
  • małocząsteczkowy kwas hialuronowy (≤ 5 kDa) – wnika w głębsze warstwy skóry, powodując silne i długotrwałe nawilżenie.

Kupując kosmetyki z kwasem hialuronowym warto więc zwracać uwagę na wielkość jego cząsteczek, aby dobrać produkt do aktualnych potrzeb skóry. W przypadku suplementów diety informacja o sieciowaniu nie ma większego znaczenia, dlatego nigdy nie jest podawana. Większe znaczenie ma natomiast informacja dotycząca pochodzenia związku.

Kwas hialuronowy w suplementach diety

Kwas hialuronowy najlepiej przyswajalny powinien być pozyskiwany na drodze biofermentacji roślinnej. Współcześnie odchodzi się już od stosowania kwasu hialuronowego pochodzącego z produktów odzwierzęcych, np. grzebieni kogucich – jest to tańszy sposób, a także o słabszym wchłanianiu i działaniu. Dodatkowo wiąże się z większym ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych. Warto również zwracać uwagę, aby w składzie były naturalne dodatki jeszcze potęgujące biodostępność kwasu hialuronowego, np. ekstrakt z owoców granatu czy witamina C.

Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję "smaru" przy wykonywaniu ruchu redukując ból. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Olejnik A., Gościańska J., Nowak I., Znaczenie kwasu hialuronowego w przemyśle kosmetycznym i medycynie estetycznej, Chemik, 2/2012.
  2. Korzeniowska K., Pawlaczyk M., Kwas hialuronowy – nie tylko kosmetyk, Farmacja Współczesna, 7/2014.
  3. Kucia M., Właściwości i zastosowanie kwasu hialuronowego w kosmetologii i medycynie estetycznej, Kosmetologia Estetyczna, 4/2017.

Zostań z nami

Polecane artykuły

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *