Kwas hialuronowy w kosmetykach

Spis treści

Kwas hialuronowy w kosmetykach jest niezwykle często spotykanym dodatkiem, a niekiedy wręcz bazą produktu. Kwas hialuronowy i jego pochodne (hialuronian sodu, hialuronian potasu) stanowią składniki aktywne wielu preparatów o działaniu nawilżającym, ochronnym i przeciwstarzeniowym. Są bezpieczne w stosowaniu i przeznaczone głównie do pielęgnacji skóry dojrzałej, skóry suchej i skóry odwodnionej.

Kwas hialuronowy w kosmetykach

Kwas hialuronowy w kosmetykach – zastosowanie

Kwas hialuronowy wykorzystuje się głównie podczas produkcji preparatów do pielęgnacji twarzy, szyi, skóry wokół oczu (jest on w maseczkach, kremach, tonikach), a także kosmetyków do pielęgnacji ciała m.in. antycellulitowych i przeciw rozstępom. Dopuszczalne stężenie kwasu hialuronowego lub jego pochodnych nie powinno przekraczać 2%. Warto wiedzieć, że już 0,1% kwasu hialuronowego w kosmetykach znacząco wpływa na nawilżenie i elastyczność skóry.

Aby uzyskać jeszcze lepszy efekt intensywnego nawilżenia skóry, należy zdecydować się na jednoczesną suplementację kwasu hialuronowego, popijając kapsułki dużą ilością wody, aby związek mógł od razu ją ze sobą łączyć. Należy również pamiętać, aby każdego dnia wypijać przynajmniej 1,5 l płynów (nie wliczając w to herbaty i kawy).

Kwas hialuronowy w kosmetykach – działanie

Działanie kwasu hialuronowego w kosmetykach zostało niejednokrotnie potwierdzone. Ten wysoce hydrofilny polimer odpowiada przede wszystkim za utrzymanie prawidłowego nawilżenia. Jedna cząsteczka kwasu hialuronowego jest w stanie związać ze sobą do 250 cząsteczek wody, a więc są to ogromne ilości. Wraz z kolagenem i elastyną stanowi główny składnik tkanki łącznej, która otacza komórki skóry, zapewniając jej nawilżenie i jędrność. Efekty regularnego stosowania kosmetyków z kwasem hialuronowym:

  • ochrona warstwy hydrolipidowej skóry przed wyparowywaniem wody (zatrzymywanie wody w skórze) oraz przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych (promieniowanie UV, skrajne temperatury, wiatr, suche powietrze);
  • redukcja drobnych zmarszczek i opóźnianie procesów starzenia się skóry;
  • uelastycznianie, wygładzanie i zwiększanie napięcia skóry;
  • intensywne nawilżanie skóry i dodawanie jej blasku;
  • łagodzenie drobnych podrażnień i przyspieszanie regeneracji skóry;
  • eliminacja cieni pod oczami.

Udowodniono, że kosmetyki z kwasem hialuronowym tworzą na powierzchni skóry tzw. okluzję, chroniąc ją tym samym przed przeznaskórkową utratą wody. Ponadto omawiany związek wykazuje zdolność łączenia się z hydrofilowymi komponentami fosfolipidów, poprawiając nawilżenie przestrzeni hydrofilowej i doprowadzając do wzrostu jej objętości. W konsekwencji spada opór dyfuzyjny i wzrasta przepuszczalność warstw naskórka dla pozostałych składników kremu.

Kwas hialuronowy w kosmetykach – przeciwwskazania

Praktycznie jedynym przeciwwskazaniem do stosowania kosmetyków zawierających w składzie kwas hialuronowy jest uczulenie na ten związek. Jednakże zdarza się tak niezwykle rzadko, ponieważ kwas hialuronowy (jako jeden z niewielu związków) jest identyczny dla wszystkich organizmów żywych. Bez względu na metodę jego pozyskania, cząsteczki będą kompatybilne z tymi występującymi naturalnie w ludzkiej skórze. Dodatkowo, kwas hialuronowy można zaliczyć do związków hipoalergicznych.

Rodzaje kwasu hialuronowego w kosmetykach

Kwas hialuronowy zawarty w kosmetykach może przyjąć różną postać, co wpływa na ostateczne efekty kosmetyku. Wyróżnia się:

  • kwas hialuronowy wielkocząsteczkowy – tworzy w skórze warstwę ochronną, chroniącą przed nadmiernym odparowywaniem wody;
  • kwas hialuronowy średniocząsteczkowy – nawilża, daje krótkotrwały efekt wygładzenia;
  • kwas hialuronowy małocząsteczkowy (krótkocząsteczkowy) – przenika do głębszych partii skóry, intensywnie je nawilżając.

Jeśli często się opalasz lub eksponujesz skórę na promieniowanie UV, wybierz krem z kwasem hialuronowym wielkocząsteczkowym. Do codziennej pielęgnacji niemalże każdego rodzaju skóry dobry jest kwas hialuronowy średniocząsteczkowy. Natomiast kwas hialuronowy małocząsteczkowy przeznaczony jest głównie do pielęgnacji skóry suchej, skóry zniszczonej i skóry dojrzałej.

Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję "smaru" przy wykonywaniu ruchu redukując ból. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Przylipiaka A., Podstawy medycyny estetycznej, Wydawnictwo Kresowa Agencja Wydawnicza, Białystok 2014.
  2. Olejnik A., Gościańska J., Nowak I., Znaczenie kwasu hialuronowego w przemyśle kosmetycznym i medycynie estetycznej, Chemik, 2/2012.
  3. Wilk-Jędrusik M., Kwas hialuronowy w dermatologii estetycznej i kosmetologii: intradermoterapia, suplementacja doustna oraz aplikacja zewnętrzna, Poznań 2013.
  4. Czajkowska D., Milner-Krawczyk M., Kazanecka M., Kwas hialuronowy – charakterystyka, otrzymywanie i zastosowanie, Biotechnology and Food Science, 2/2011.
  5. Korzeniowska K., Pawlaczyk M., Kwas hialuronowy – nie tylko kosmetyk, Farmacja Współczesna, 7/2014.

Zostań z nami

Polecane artykuły

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *