Ostatnimi czasy coraz większą popularność zdobywają tabletki na stawy z kwasem hialuronowym. Należą one do produktów bezpiecznych, ponieważ nie wywołują alergii czy uczuleń. Kwas hialuronowy jest naturalnym składnikiem tkanek wszystkich organizmów. U człowieka można spotkać spore jego ilości w macierzy zewnątrzkomórkowej tkanki łącznej, płynie stawowym, ciele szklistym oka czy ścianach naczyń krwionośnych. Ze względu na swoje właściwości lepko-sprężyste służy u ludzi za substancję podstawową skóry właściwej, powięzi, a także większości płynnych podłoży.
Źródła kwasu hialuronowego
Przez bardzo długi okres czasu w celach kosmetycznych i farmaceutycznych pozyskiwano kwas hialuronowy z produktów naturalnych, takich jak grzebienie kogucie, płetwy rekina czy ludzka pępowina. Okazało się jednak, że substancja pozyskiwana z tych struktur cechuje się małą biodostępnością.
Obecnie składnik jest pozyskiwany metodami biotechnologicznymi na drodze fermentacji ze szczepów bakterii Streptococcus i Pasteurella, gdzie występuje w ich otoczkach.
Działanie kwasu hialuronowego
Działanie kwasu hialuronowego obejmuje między innymi:
- redukcję statycznych zmarszczek
- nawilżanie i poprawa elastyczności skóry
- korekcję rysów twarzy czy kształtu ust, a także modelowanie i podnoszenie policzków (w przypadku iniekcji)
- utrzymywanie prawidłowego napięcia tkanek
- ochronę komórek przed wolnymi rodnikami
- wpływ na odcień skóry, czego efektem jest jej wygładzenie oraz zwiększenie blasku
- ochronę przed odwodnieniem skóry i opóźnianie procesów starzenia się tej tkanki
- utrzymywanie właściwości lepko-sprężystych mazi stawowej
- przyspieszanie regeneracji uszkodzonych tkanek
- spowalnianie postępu zwyrodnień stawowych
- wspieranie syntezy kolagenu
Jedna cząsteczka kwasu hialuronowego może wiązać 250 cząsteczek wody.
Zastosowanie kwasu hialuronowego w medycynie estetycznej i kosmetologii
Obecnie kwas hialuronowy jest jedną z popularniejszych substancji stosowanych przez dermatologów i lekarzy medycyny estetycznej do biorewitalizacji, biostymulacji, wygładzania skóry i wypełniania zmarszczek czy bruzd. Wykorzystuje się go również w celu dodawania objętości poszczególnym częściom twarzy czy ciała.
Kwas hialuronowy jest częstym składnikiem kosmetyków przeznaczonych dla osób dojrzałych (kremy, maseczki, toniki, płatki pod oczy). Tworzy na powierzchni skóry warstwę, która w znacznym stopniu ogranicza odparowywanie wody i chroni skórę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.
Bardzo ważna jest masa cząsteczkowa kwasu, ponieważ zbyt duża uniemożliwia przenikanie w głąb skóry. Zdecydowana większość kwasu w kosmetykach pozostaje na powierzchni skóry i tworzy warstwę ochronną.
Tabletki na stawy z kwasem hialuronowym
Tabletki na stawy z kwasem hialuronowym stanowią bezpieczną i powszechnie dostępną alternatywę dla iniekcji podskórnych. W przypadku zabiegu poziom kwasu hialuronowego w tkankach często nagle spada do poziomu sprzed jego wykonania. Inaczej sprawa wygląda w przypadku tabletek, ponieważ ich regularne przyjmowanie nie wiąże się z takim ryzykiem. Dodatkową zaletą jest niższa cena oraz brak ewentualnych skutków ubocznych.
Przed zakupem warto sprawdzić z jakiego źródła pochodzi kwas hialuronowy wykorzystany podczas produkcji. Najlepiej, aby pochodził z naturalnej fermentacji roślinnej. Ze względu na niską biodostępność i gorszą jakość warto unikać substancji pochodzenia zwierzęcego.
Tabletki na stawy z kwasem hialuronowym są również lepszą alternatywą dla kremów czy maści. Kosmetyki do stosowania zewnętrznego posiadają w swoim składzie kwas hialuronowy o dużej masie cząsteczkowej. Takie cząsteczki nie są w stanie przeniknąć do głębszych warstw skóry. Przykładowo, w kosmetykach, gdzie widnieje 2% stężenie substancji, w głąb tkanek przenika jedynie 0,1%. Pozostała część zostaje na powierzchni skóry i tworzy warstwę ochronną. Kwas hialuronowy w tabletkach do stosowania doustnego umożliwia działanie od wewnątrz.
Tabletki z kwasem hialuronowym są idealnym rozwiązaniem dla każdego, kto szuka nieinwazyjnej, skutecznej i naturalnej metody między innymi w celu ochrony stawów. Kwas hialuronowy zawarty w produkcie wpływa korzystnie na ich kondycję, ponieważ jest składnikiem mazi stawowej. Ta z kolei odpowiada za prawidłowy ślizg w stawie oraz ochronę przed kontuzjami.
Bibliografia:
- Kucia M., Właściwości i zastosowanie kwasu hialuronowego w kosmetologii i medycynie estetycznej, Kosmetologia Estetyczna, 6/2017.
- Olejnik A., Gościańska J., Nowak I. (i inni), Znaczenie kwasu hialuronowego w przemyśle kosmetycznym i medycynie estetycznej, Chemik, 2/2012.
- Styczeń P., Kwas hialuronowy, Pharmaceutical Representative Polska, grudzień 2016 – styczeń 2017.
- Wilk-Jędrusik M., Kwas hialuronowy w dermatologii estetycznej i kosmetologii: intradermoterapia, suplementacja doustna oraz aplikacja zewnętrzna, Poznań 2013.

Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję "smaru" przy wykonywaniu ruchu redukując ból. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni ...
Zobacz tutaj ...