Tabletki na stawy z kwasem hialuronowym

Spis treści

Ostatnimi czasy coraz większą popularność zdobywają tabletki na stawy z kwasem hialuronowym. Należą one do produktów bezpiecznych, ponieważ nie wywołują alergii czy uczuleń. Kwas hialuronowy jest naturalnym składnikiem tkanek wszystkich organizmów. U człowieka można spotkać spore jego ilości w macierzy zewnątrzkomórkowej tkanki łącznej, płynie stawowym, ciele szklistym oka czy ścianach naczyń krwionośnych. Ze względu na swoje właściwości lepko-sprężyste służy u ludzi za substancję podstawową skóry właściwej, powięzi, a także większości płynnych podłoży.

Tabletki na stawy z kwasem hialuronowym

Źródła kwasu hialuronowego

Przez bardzo długi okres czasu w celach kosmetycznych i farmaceutycznych pozyskiwano kwas hialuronowy z produktów naturalnych, takich jak grzebienie kogucie, płetwy rekina czy ludzka pępowina. Okazało się jednak, że substancja pozyskiwana z tych struktur cechuje się małą biodostępnością.

Obecnie składnik jest pozyskiwany metodami biotechnologicznymi na drodze fermentacji ze szczepów bakterii Streptococcus i Pasteurella, gdzie występuje w ich otoczkach.

Działanie kwasu hialuronowego

Działanie kwasu hialuronowego obejmuje między innymi:

 • redukcję statycznych zmarszczek
 • nawilżanie i poprawa elastyczności skóry
 • korekcję rysów twarzy czy kształtu ust, a także modelowanie i podnoszenie policzków (w przypadku iniekcji)
 • utrzymywanie prawidłowego napięcia tkanek
 • ochronę komórek przed wolnymi rodnikami
 • wpływ na odcień skóry, czego efektem jest jej wygładzenie oraz zwiększenie blasku
 • ochronę przed odwodnieniem skóry i opóźnianie procesów starzenia się tej tkanki
 • utrzymywanie właściwości lepko-sprężystych mazi stawowej
 • przyspieszanie regeneracji uszkodzonych tkanek
 • spowalnianie postępu zwyrodnień stawowych
 • wspieranie syntezy kolagenu

Jedna cząsteczka kwasu hialuronowego może wiązać 250 cząsteczek wody.

Zastosowanie kwasu hialuronowego w medycynie estetycznej i kosmetologii

Obecnie kwas hialuronowy jest jedną z popularniejszych substancji stosowanych przez dermatologów i lekarzy medycyny estetycznej do biorewitalizacji, biostymulacji, wygładzania skóry i wypełniania zmarszczek czy bruzd. Wykorzystuje się go również w celu dodawania objętości poszczególnym częściom twarzy czy ciała.

Kwas hialuronowy jest częstym składnikiem kosmetyków przeznaczonych dla osób dojrzałych (kremy, maseczki, toniki, płatki pod oczy). Tworzy na powierzchni skóry warstwę, która w znacznym stopniu ogranicza odparowywanie wody i chroni skórę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.

Bardzo ważna jest masa cząsteczkowa kwasu, ponieważ zbyt duża uniemożliwia przenikanie w głąb skóry. Zdecydowana większość kwasu w kosmetykach pozostaje na powierzchni skóry i tworzy warstwę ochronną.


Kwas hialuronowy w tabletkach


Tabletki na stawy z kwasem hialuronowym

Tabletki na stawy z kwasem hialuronowym stanowią bezpieczną i powszechnie dostępną alternatywę dla iniekcji podskórnych. W przypadku zabiegu poziom kwasu hialuronowego w tkankach często nagle spada do poziomu sprzed jego wykonania. Inaczej sprawa wygląda w przypadku tabletek, ponieważ ich regularne przyjmowanie nie wiąże się z takim ryzykiem. Dodatkową zaletą jest niższa cena oraz brak ewentualnych skutków ubocznych.

Przed zakupem warto sprawdzić z jakiego źródła pochodzi kwas hialuronowy wykorzystany podczas produkcji. Najlepiej, aby pochodził z naturalnej fermentacji roślinnej. Ze względu na niską biodostępność i gorszą jakość warto unikać substancji pochodzenia zwierzęcego.

Tabletki na stawy z kwasem hialuronowym są również lepszą alternatywą dla kremów czy maści. Kosmetyki do stosowania zewnętrznego posiadają w swoim składzie kwas hialuronowy o dużej masie cząsteczkowej. Takie cząsteczki nie są w stanie przeniknąć do głębszych warstw skóry. Przykładowo, w kosmetykach, gdzie widnieje 2% stężenie substancji, w głąb tkanek przenika jedynie 0,1%. Pozostała część zostaje na powierzchni skóry i tworzy warstwę ochronną. Kwas hialuronowy w tabletkach do stosowania doustnego umożliwia działanie od wewnątrz.

Tabletki z kwasem hialuronowym są idealnym rozwiązaniem dla każdego, kto szuka nieinwazyjnej, skutecznej i naturalnej metody między innymi w celu ochrony stawów. Kwas hialuronowy zawarty w produkcie wpływa korzystnie na ich kondycję, ponieważ jest składnikiem mazi stawowej. Ta z kolei odpowiada za prawidłowy ślizg w stawie oraz ochronę przed kontuzjami.

Bibliografia:

 1. Kucia M., Właściwości i zastosowanie kwasu hialuronowego w kosmetologii i medycynie estetycznej, Kosmetologia Estetyczna, 6/2017.
 2. Olejnik A., Gościańska J., Nowak I. (i inni), Znaczenie kwasu hialuronowego w przemyśle kosmetycznym i medycynie estetycznej, Chemik, 2/2012.
 3. Styczeń P., Kwas hialuronowy, Pharmaceutical Representative Polska, grudzień 2016 – styczeń 2017.
 4. Wilk-Jędrusik M., Kwas hialuronowy w dermatologii estetycznej i kosmetologii: intradermoterapia, suplementacja doustna oraz aplikacja zewnętrzna, Poznań 2013.
Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję "smaru" przy wykonywaniu ruchu redukując ból. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni ...
Zobacz tutaj ...

Zostań z nami

Polecane artykuły

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *