Wymieniamy różne rodzaje kwasu hialuronowego, a każdy z nich spełnia nieco inne funkcje w organizmie człowieka. Kwas hialuronowy to polimer występujący we wszystkich organizmach żywych, wykazujący silne właściwości nawilżające. Wraz z wiekiem jego ilość maleje, czego konsekwencją jest m.in. powstawanie zmarszczek, ograniczenie elastyczności i napięcia skóry, pogorszenie wzroku i bóle stawów.
Rodzaje kwasu hialuronowego ze względu na usieciowanie
Sieciowanie zagęszcza kwas hialuronowy, czyli łączy jego cząsteczki w większe konglomeraty. Jest niezbędne, aby kwas hialuronowy był trwalszy. Wyróżnia się 3 rodzaje tego związku w zależności od usieciowania:
- usieciowany kwas hialuronowy – ma zdolność unoszenia i wypełniania tkanek, a po pewnym czasie rozkłada się do neutralnych dla organizmu metabolitów. Wykorzystuje się go więc najczęściej celem zwiększania objętości tkanek, czyli ich wypełniania. Ma to miejsce przy zabiegach przeciwzmarszczkowych, wolumetrii twarzy, eliminacji worków pod oczami czy drobnych korekcji asymetrii. Ze względu na usieciowanie, utrzymuje się w skórze przez długi czas;
- częściowo usieciowany kwas hialuronowy – to taki, który został poddany procesom jego usieciowania, jednak w mniejszym stopniu niż związek omówiony wcześniej. Sprawia to, że utrzymuje się w skórze dłużej niż postać nieusieciowana, jednak krócej niż usieciowana. Służy do uzyskania efektu łagodnego wypełnienia;
- nieusieciowany kwas hialuronowy – stosuje się go przeważnie w preparatach pielęgnacyjnych typu kremy czy serum, a także w produktach do mezoterapii bezigłowej, mikroigłowej lub igłowej. Ze względu na duży rozmiar cząsteczki, nie ma możliwości przenikania przez skórę. W efekcie tworzy na jej powierzchni ochronną błonę, która zapobiega utracie wody. Ma właściwości nawilżające, nie wypełnia jednak tkanek.
Jeżeli chcemy, aby nieusieciowany kwas hialuronowy zadziałał w głębokich warstwach skóry właściwej, wówczas należy zdecydować się na zabiegi iniekcyjne. Innowacyjne rozwiązania medycyny estetycznej coraz częściej oferują produkty łączące w sobie postać usieciowaną i nieusieciowaną.
Rodzaje kwasu hialuronowego ze względu na wielkość cząsteczki
Lokalizacja i rodzaj tkanki, w której obecny jest kwas hialuronowy, wpływa na jego masę cząsteczkową. Z kolei wielkość cząsteczek polimeru determinuje funkcje biologiczne kwasu hialuronowego w organizmie ludzkim. Wyróżniamy 3 rodzaje kwasu hialuronowego ze względu na wielkość jego cząsteczki:
- wielkocząsteczkowy kwas hialuronowy – masa cząsteczkowa wynosi 1000-1400 kDa. Poza aktywnością przeciwzapalną i immunosupresyjną bierze udział w procesach owulacji, zapłodnieniu i embriogenezie. Poprzez wpływ na integralność tkanek, zabezpiecza je przed apoptozą i uszkodzeniami. Ten rodzaj kwasu hialuronowego hamuje również fagocytozę;
- średniocząsteczkowy kwas hialuronowy – masa cząsteczkowa wynosi 100-300 kDa. Wykazuje silne właściwości nawilżające, dotyczące jednak wyłącznie zewnętrznych warstw skóry, a więc przede wszystkim naskórka;
- małocząsteczkowy kwas hialuronowy – masa cząsteczkowa wynosi 5-20 kDa. Przenika do najgłębszych warstw skóry właściwej, intensywnie je nawilżając. Małocząsteczkowy kwas hialuronowy zwany jest również krótkocząsteczkowym, ze względu na to, że długość łańcuchów jego cząsteczki jest niewielka.
Warto wspomnieć, że małocząsteczkowy kwas hialuronowy nie zawsze pełni pozytywne funkcje w organizmie człowieka. Jego nadmierną produkcję obserwuje się w okolicy zmian nowotworowych złośliwych. Małocząsteczkowe formy kwasu nasilają procesy zapalne, apoptozę i angiogenezę. Efektem reakcji z powierzchniowymi receptorami komórek rakowych jest zwiększenie ich przeżywalności i inwazyjności. Dotyczy to jednak wewnątrzustrojowej syntezy u osób predysponowanych do chorób onkologicznych. Iniekcje, suplementacja, stosowanie kosmetyków z kwasem hialuronowym drobnocząsteczkowym jest całkowicie bezpieczne. Wielkocząsteczkowy kwas hialuronowy stosowany jest w wysokiej jakości suplementach diety, ponieważ jest bardzo zbliżony do tego jaki znajduje się w organizmie człowieka.
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję "smaru" przy wykonywaniu ruchu redukując ból. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni ...
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Przylipiak A., Podstawy Medycyny Estetycznej, Białystok 2014.
- Wilk-Jędrusik M., Kwas hialuronowy w dermatologii estetycznej i kosmetologii: intradermoterapia, suplementacja doustna oraz aplikacja zewnętrzna, Poznań 2013.
- Czajkowska D., Milner-Krawczyk M., Kazanecka M., Kwas hialuronowy – charakterystyka, otrzymywanie i zastosowanie, Biotechnology and Food Science, 2/2011.
- Korzeniowska K., Pawlaczyk M., Kwas hialuronowy – nie tylko kosmetyk, Farmacja Współczesna, 7/2014.