Kwas hialuronowy – najlepszy suplement diety na stawy?

Spis treści

Najkrótsza możliwa odpowiedź na pytanie „Czy kwas hialuronowy to najlepszy suplement diety na stawy?” brzmi „tak”. Ale odpowiedź precyzyjna jest bardziej skomplikowana. Kwas hialuronowy jest bowiem najlepszym suplementem diety na stawy, ale nie jest idealny. Dlaczego jest najlepszy? To zaraz się wyjaśni.

Kwas hialuronoaKwas hialuronowy – najlepszy suplement diety na stawy?wy – najlepszy suplement na stawy?

Powszechna choroba

Problemy ze stawami stały się już niemal chorobą cywilizacyjną, choć oczywiście w praktyce jest to wiele różnych jednostek chorobowych, zaburzeń i problemów. Jednak badania pokazują, że przeszło połowa z nich wynika ze złego składu lub niedostatecznej ilości mazi stawowej, a tylko około 10-15% to problemy z samą chrząstką. Pozostałą część stanowią prawie wyłącznie zmiany zwyrodnieniowe. Często jako następstwo zaniedbanych problemów dwóch wcześniej wymienionych klas chorób.

Maź stawowa to przede wszystkim woda. Ale nie w postaci wolnej, tylko związana z pewnym higroskopijnym związkiem, dzięki któremu cała maź ma konsystencję, no właśnie, mazi, a nie wody. Substancja ta wiąże setki cząstek wody, utrudniając jej wchłanianie do krwiobiegu lub komórek, utrzymując mniej więcej stałą objętość mazi. Związkiem tym jest kwas hialuronowy.

Zbyt duża masa ciała, mało ruchu i nieprawidłowa pozycja w czasie pracy czy wypoczynku – oto czynniki, które powodują obniżenie produkcji lub skuteczności mazi stawowej w amortyzacji obciążeń. Skutkiem są obciążone stawy, które nie pracują właściwie. Suplement diety na stawy, jakim jest kwas hialuronowy w tabletkach, uzupełnienie niedoboru mazi stawowej, a reszta dzieje się niejako automatycznie. Więcej o tym można przeczytać w artykule „Działanie kwasu hialuronowego na stawy„.

Dlaczego to najlepszy suplement diety na stawy?

Problemy z mazią stawową są dość powszechne. Odpowiada za to przede wszystkim siedzący tryb życia. Ogranicza produkcję i wzrost średniej masy ciała, a więc także obciążenia stawów. Mocno obciążone, ale nieco „przesuszone” stawy nie są w stanie ograniczać tarcia między kośćmi, co powoduje poważne dolegliwości bólowe. Aby je zmniejszyć, przyjmujemy suboptymalne pozycje, co prowadzi w dalszej kolejności do chorób zwyrodnieniowych. Suplement diety na stawy, odpowiednio wcześnie przyjmowany, może pobudzić tkankę okołostawową do produkcji własnego kwasu hialuronowego. Ale przede wszystkim dość szybko pozwala odbudować prawidłową objętość i skład mazi stawowej. Dzięki temu nie dochodzi do uszkodzenia żadnej tkanki w obrębie stawu i ból, nawet jeśli już się pojawił, prędko ustępuje.

Reklama


Kwas hialuronowy w tabletkach


Dlaczego to nie ideał?

Mimo że w zdecydowanej większości chorób stawów przynajmniej w pewnym etapie pojawia się problem niedoboru kwasu hialuronowego, nie zawsze jego suplementacja może zażegnać kłopoty. Wszystko to dlatego, że niekiedy dochodzi do osłabienia aparatu syntezy. Wówczas komórki produkują po prostu zbyt mało mazi stawowej, aby działała ona zgodnie z przeznaczeniem. Są poza tym choroby, w których nie maź stawowa jest problemem, tylko na przykład chrząstka. W takich przypadkach suplement diety na stawy może działać wspomagająco, dodatkowo chroniąc uszkodzoną tkankę, ale nie będzie w stanie zatrzymać jej degeneracji ani w całości wyeliminować podstawowej choroby. Z tego powodu po kwas hialuronowy warto sięgnąć mniej więcej w 8 na 10 przypadków chorób stawów, ale należy robić to pod kontrolą lekarza lub chociaż za poradą fizjoterapeuty, żeby wiedzieć, jakich efektów można się w danym przypadku spodziewać.

 

Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję "smaru" przy wykonywaniu ruchu redukując ból. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni ...
Zobacz tutaj ...

4 komentarze do artykułu

  1. Biegam od wielu lat i odczuwam bóle w kolanach. Kwas biorę od kilku miesięcy i czuję poprawę. Owszem nadal odczuwam lekki ból ale nie jest już tak intensywny i męczący. Moim zdaniem warto

  2. Ja stosuję żel hialuronowy na twarz, świetny nawilżacz ale w połączeniu z jakimś olejem bo inaczej wysusza.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *