Zastosowanie kwasu hialuronowego

Spis treści

Zastosowanie kwasu hialuronowego jest coraz obszerniejsze nie tylko w medycynie estetycznej ale i w przemyśle farmaceutycznym oraz kosmetycznym. Jest on związkiem szeroko rozpowszechnionym w przyrodzie i występuje we wszystkich organizmach żywych.

Zastosowanie kwasu hialuronowego

Czym jest kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy jest glikozaminoglikanem, czyli nierozgałęzionym polisacharydem zbudowanym z powtarzających się jednostek dwucukrowych połączonych wiązaniami glikozydowymi. Nie posiada on reszt siarczanowych, dlatego nie łączy się kowalencyjnie z rdzeniem białkowym i nie tworzy proteoglikanów.

Duże stężenie kwasu hialuronowego występuje:

  • podczas rozwoju embrionalnego
  • w procesie gojenia się ran
  • w następujących strukturach: ciałko szkliste oka, płyn łzowy, ściany naczyń krwionośnych, pępowina, stawy
  • warstwa kolczysta naskórka

Zobacz również: Co to jest kwas hialuronowy?

Właściwości i zastosowanie kwasu hialuronowego

Związek ten stanowi składnik aktywny wielu kosmetyków o działaniu nawilżającym, ochronnym i przeciwstarzeniowym. Stosowany jest do produkcji preparatów do pielęgnacji szyi, skóry wokół oczu, a także całego ciała, ponieważ wykazuje właściwości antycellulitowe i redukuje rozstępy.

Ważne jest, aby kwas hialuronowy wykorzystywany do produkcji kosmetyków posiadał niską masę cząsteczkową, gdyż jest on w stanie wówczas lepiej przenikać przez naskórek do głębszych warstw.

Kwas hialuronowy wykazuje zdolność do tworzenia warstwy na powierzchni skóry, której celem jest ochrona warstwy rogowej przed działaniem czynników zewnętrznych. Powoduje również zmniejszenie się przeznaskórkowej utraty wody. W dermatologii stosuje się go w preparatach do cofania zmian potrądzikowych. Warto wspomnieć, iż kwas hialuronowy przyspiesza gojenie się ran, wspomaga leczenie blizn, a także stabilizuje strukturę tkanek.


Kwas hialuronowy w tabletkach


Substancja stosowana jest także jako składnik kosmetyków utrzymujący wilgotność i zabezpieczający produkt przed wysychaniem.

Bardzo szerokie zastosowanie znajdujemy w medycynie estetycznej. Stosuje się go do iniekcji podskórnych jako substancję wypełniającą. Iniekcje wykorzystuje się w celu:

  • redukcji zmarszczek statycznych
  • modelowania i korekcji kształtów twarzy
  • poprawiania nawilżenia i sprężystości skóry twarzy, szyi, dłoni czy dekoltu

Na końcu warto wspomnieć, że kwas hialuronowy jest coraz częściej stosowany w medycynie, zarówno jako substancja korzystnie wpływająca na funkcjonowanie i stan stawów, jak i wpływająca na dobre widzenie. Właściwości kwasu idealnie sprawdzają się przy regeneracji rogówki i operacji zaćm. Dodatkowo trwają badania nad opatrunkami z kwasu hialuronowego, dzięki którymi można uniknąć blizn czy bruzd pourazowych.

Kwas hialuronowy w tabletkach

Suplementacja kwasu hialuronowego jest zdecydowanie ważna, ponieważ jego ilość w organizmie zmniejsza się wraz z wiekiem. W rezultacie około 80 roku życia ulega całkowitemu zanikowi. Tabletki z kwasem hialuronowym są bezpieczną alternatywą dla iniekcji podskórnych. Jest to także skuteczniejsza forma niż kosmetyki do stosowania zewnętrznego. Regularna suplementacja kwasu hialuronowego w tabletkach:

  • zapewnia odpowiednią mobilność stawów
  • przywraca funkcjonalność płynu maziowego
  • wpływa na zwiększenie naturalnej produkcji kwasu hialuronowego
  • chroni stawy przed uszkodzeniami mechanicznymi i zmniejsza stany zapalne
  • ułatwia transport substancji odżywczych do stawów

Zobacz również: Działanie kwasu hialuronowego na stawy

Przed zakupem warto sprawdzić źródło pochodzenia kwasu wykorzystanego podczas produkcji. Najlepiej, aby pochodził on z naturalnej fermentacji roślinnej. Warto unikać substancji pochodzenia zwierzęcego ze względu na niską biodostępność i gorszą jakość.

Kwas hialuronowy w tabletkach jest dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy szukają naturalnego, bezpiecznego i skutecznego suplementu chroniącego stawy, skórę, oczy oraz wiele innych struktur organizmu.

Bibliografia:

  1. Olejnik A., Gościańska J., Nowak I. (i inni), Znaczenie kwasu hialuronowego w przemyśle kosmetycznym i medycynie estetycznej, Chemik, 2/2012.
  2. Wilk-Jędrusik M., Kwas hialuronowy w dermatologii estetycznej i kosmetologii: intradermoterapia, suplementacja doustna oraz aplikacja zewnętrzna, Poznań 2013.
  3. Korzeniowska K., Pawlaczyk M., Kwas hialuronowy – nie tylko kosmetyk, Farmacja Współczesna, 7/2014.
  4. Kucia M., Właściwości i zastosowanie kwasu hialuronowego w kosmetologii i medycynie estetycznej, Kosmetologia Estetyczna, 6/2017.

Zostań z nami

Polecane artykuły

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *