Wypełnianie warg sromowych kwasem hialuronowym

Spis treści

Wypełnianie warg sromowych kwasem hialuronowym to zabieg z zakresu ginekologii estetycznej. Jego celem jest zwiększenie rozmiarów warg sromowych zewnętrznych, co poprawia ich funkcję ochronną oraz wygląd. Przy użyciu kaniuli w wargi sromowe wstrzykuje się preparat kwasu hialuronowego, rzadziej dokonuje się autologicznego przeszczepu tłuszczu tej okolicy.

Wypełnianie warg sromowych kwasem hialuronowym

Co to jest ginekologia estetyczna?

Ginekologia estetyczna to prężnie rozwijający się dział medycyny, łączący w sobie 3 specjalności: chirurgię plastyczną, ginekologię oraz medycynę estetyczną. Jej podstawowym zadaniem jest poprawa wyglądu zewnętrznych narządów płciowych u kobiet, a dzięki temu – poprawa ich pewności siebie czy satysfakcji z życia seksualnego. Do podstawowych zabiegów z zakresu ginekologii estetycznej należą choćby:

  • labioplastyka – chirurgiczna korekcja rozmiaru i kształtu warg sromowych większych oraz mniejszych;
  • clitoplastyka – redukcja napletka łechtaczki zwiększająca doznania podczas zbliżenia;
  • hymenoplastyka – rekonstrukcja błony dziewiczej.

Ostatnimi czasy znacznie wzrasta popularność wypełniania warg sromowych kwasem hialuronowym.

Wypełnianie warg sromowych kwasem hialuronowym – wskazania

Wraz z wiekiem obserwuje się utratę naturalnej jędrności i gęstości skóry – dotyczy to zarówno twarzy, jak i całego ciała, w tym warg sromowych większych (zewnętrznych). Zanika podskórna tkanka tłuszczowa, zmienia się układ mięśniowo-powięziowy, spada fizjologiczna zawartość kwasu hialuronowego, kolagenu i elastyny w skórze. Wiele kobiet szuka więc rozwiązań, aby w bezpieczny i skuteczny sposób przywrócić młody wygląd strefom intymnym, co z kolei przekłada się bezpośrednio na ich akceptację własnego ciała, pewność siebie czy zadowolenie z życia seksualnego. Jednym ze wskazań do zabiegu jest więc estetyka wyglądu i chęć zwiększenia swojej atrakcyjności.

Należy jednak mieć na uwadze także fakt, że wargi sromowe większe tworzą barierę mechaniczną, zamykającą wejście do pochwy. Ich atrofia zwiększa ryzyko podrażnień, dyskomfortu i nawracających infekcji okolic intymnych. Może wręcz generować dolegliwości bólowe i świąd, a także być czynnikiem ryzyka pochwicy. Wiele kobiet decyduje się więc na zabieg również ze względów zdrowotnych i profilaktycznych.

Wskazania można zatem przedstawić w skrócie następująco:

  • atrofia warg sromowych większych;
  • asymetria warg sromowych większych;
  • nawracające infekcje i podrażnienia okolic intymnych wskutek zbyt małych warg sromowych większych;
  • wiotkość i suchość warg sromowych mniejszych lub łechtaczki w związku z atrofią warg sromowych większych.

Wcześniej warto skonsultować się z ginekologiem zajmującym się wykonywaniem tego typu zabiegów.

Wypełnianie warg sromowych kwasem hialuronowym – na czym polega?

Zabieg wypełniania warg sromowych kwasem hialuronowym polega na kilku iniekcjach, podczas których bezpośrednio w tkanki warg sromowych większych podaje się preparat z kwasem hialuronowym. Wszystko odbywa się w znieczuleniu miejscowym, pacjenta nie odczuwa więc bólu czy dyskomfortu. Procedura trwa maksymalnie 30 minut, choć zazwyczaj czas ten jest krótszy. Efekty widać niemal natychmiast.

Wypełnianie warg sromowych kwasem hialuronowym – cena

Cena zabiegu kosztuje średnio 1500-2000 zł i uzależniona jest od dokładnej ilości zużytego kwasu hialuronowego. Może ona wahać się w zakresie 2-4 ml. Cena zależy również od renomy lekarza oraz lokalizacji jego gabinetu (w dużych miastach stawki są odpowiednio wyższe).

Jak przygotować się do wypełniania warg sromowych kwasem hialuronowym?

Na zabieg należy przyjść z gładko ogolonymi miejscami intymnymi, zwłaszcza wargami sromowymi większymi, które będą poddawane iniekcjom. Nie trzeba specjalnie przygotowywać się do wypełniania warg sromowych kwasem hialuronowym. Ze względu na komfort pacjentki i lekarza rekomenduje się wykonanie zabiegu w dni, w które nie wypada miesiączka.

Wypełnianie warg sromowych kwasem hialuronowym – przeciwwskazania

Podstawowymi przeciwwskazaniami do zabiegu są:

  • miesiączka;
  • ciąża i okres połogu;
  • aktywna infekcja narządów rodnych;
  • stany zapalne miejsc intymnych;
  • choroby weneryczne;
  • gorączka;
  • zaostrzenie chorób przewlekłych;
  • niewyrównana lub zaawansowana cukrzyca;
  • nowotwór.

Decyzję o wykonaniu zabiegu podejmuje zawsze lekarz.

Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję "smaru" przy wykonywaniu ruchu redukując ból. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Przylipiak A., Podstawy Medycyny Estetycznej, Kresowa Agencja Wydawnicza, Białystok 2014.
  2. Hamori C., Banwell P., Paszkowski T., Ginekologia estetyczna. Techniki zabiegowe, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2019.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *