Nawilżenie skóry

Spis treści

Nawilżenie skóry jest bardzo ważnym etapem jej codziennej pielęgnacji, bez względu na wiek czy rodzaj skóry. Powinno odbywać się dwutorowo – od wewnątrz (poprzez nawodnienie organizmu, dietę i suplementację) oraz od zewnątrz (poprzez właściwą pielęgnację i stosowanie dobrze dobranych kosmetyków). Brak nawilżenia skóry szybko poskutkuje jej suchością, łuszczeniem się, uczuciem ściągnięcia czy zaczerwienieniem.

Nawilżenie skóry

 

Nawilżenie skóry – co to jest?

Nawilżanie naskórka zależy głównie od przenikania do niego wody znajdującej się w skórze właściwej, jak również od zdolności naskórka do jej zatrzymywania. Woda w efekcie różnicy ciśnień osmotycznych przechodzi ze skóry właściwej przez naskórek, nawilża go i odparowuje do środowiska. Sporą rolę w utrzymaniu właściwej kondycji skóry odgrywają jednak czynniki wiążące wodę, określane jako naturalny czynnik nawilżający NMF. Dzięki niemu woda pozostaje w skórze, utrzymując jej nawilżenie przez długi czas. Nawilżanie skóry zależy także od płaszcza wodno-lipidowego. Szybkość utraty wody jest uwarunkowana głównie stanem naskórka i czynnikami zewnętrznymi, takimi jak palenie papierosów, częste opalanie się czy ekspozycja skóry na skrajne temperatury i wiatr.

Uważa się, że w warstwie rogowej naskórka znajduje się 12-15% wody. Jeśli jej ilość spada poniżej 12%, skórę uznaje się za suchą. Z kolei w obrębie skóry właściwej ilość wody w zależności od jej odległości od naskórka waha się w granicach 20-80%.

Nawilżenie skóry od wewnątrz

Ważnym czynnikiem odpowiadającym za nawilżenie skóry jest kwas hialuronowy, którego aż 50% z całej puli znajduje się właśnie w tej tkance. Pozostała część znajduje się w stawach, mazi stawowej, narządach wewnętrznych, gałkach ocznych itd. Związek ten, występując w prawidłowej warstwie rogowej, jest czynnikiem uczestniczącym w utrzymaniu jej nawilżenia, podobnie jak wspomniane wcześniej NMF i lipidy. Może także regulować właściwości mechaniczne warstwy rogowej naskórka. Szacuje się, że już 1 cząsteczka kwasu hialuronowego wiąże ze sobą aż 250 cząsteczek wody. Właśnie dlatego ważnym elementem nawilżania skóry od wewnątrz jest przede wszystkim suplementacja kwasu hialuronowego. Uzupełniająco rekomenduje się systematyczne przyjmowanie kwasów tłuszczowych Omega 3 (lipidów, które także budują skórę i biorą udział w utrzymaniu jej nawilżenia), witaminy z grupy B, witaminę B oraz cynk.

Dieta powinna być bogata w owoce i warzywa, które naturalnie są bogatym źródłem witamin, minerałów i wody. Jednocześnie należy zadbać o wypijanie przynajmniej 1,5 l wody dziennie, przy czym pula ta wzrasta przy gorączce, biegunce, wymiotach, zwiększonej aktywności fizycznej czy po prostu w gorące, letnie dni.

Kosmetyki nawilżające skórę

Celem ograniczenia utraty wody przez skórę stosuje się wiele środków nawilżających pochodzenia naturalnego, w tym:

  • hydrofilowe związki wiążące wodę na powierzchni naskórka – takie jak kwas hialuronowy, chitozan, kolagen, sorbitol;
  • substancje przenikające do naskórka – zwłaszcza glicerol, mocznik, biotyna;
  • hydrofilowe związki okluzyjne – między innymi wosk pszczeli, alkohol cetylowy, lecytyna sojowa;
  • związki modyfikujące barierę naskórka – zwłaszcza ceramidy, cholesterol, NNKT.

Jeśli dana osoba chce nawilżyć skórę, powinna sięgać po kosmetyk z powyższym składem, najlepiej jak najbardziej naturalnym. Innymi polecanym składnikami nawilżającymi są oleje roślinne, witaminy (zwłaszcza witamina E), gliceryna, skwalen czy aloes. Kosmetyki nawilżające nie powinny natomiast zawierać w składzie czynników i substancji przesuszających skórę, takich jak alkohol, surfaktanty, SLS, SLES, talk. Nie wskazany jest też nadmiar retinoidów czy kwasu salicylowego.
Nawilżenie skóry to nie tylko odpowiednie kosmetyki, ale i umiejętne ich stosowanie. Należy pamiętać o etapach codziennej pielęgnacji:

  • poranne umycie twarzy delikatnym żelem lub pianką myjącą;
  • nałożenie toniku normalizującego pH skóry;
  • nałożenie kremu nawilżającego;
  • ewentualne nałożenie makijażu;
  • wieczorne mycie makijażu płynem do demakijażu, a następnie umycie twarzy żelem lub pianką (nigdy nie należy pozostawiać na twarzy niezmytego płynu micelarnego);
  • nałożenie toniku;
  • aplikacja serum regenerującego;
  • zastosowanie kremu nawilżającego na noc.

Jednocześnie 1-2 razy w tygodniu rekomenduje się wykonanie delikatnego peelingu enzymatycznego, po którym na skórę nakłada się maskę odżywczą na około 15-20 minut. Po dokładnym jej zmyciu etapy pielęgnacji są takie same: tonik, serum, krem.

Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję "smaru" przy wykonywaniu ruchu redukując ból. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Kędzia B., Wolski T., Farmakoterapia skóry. Część 3. Nawilżanie skóry i naturalne środki nawilżające, Postępy Fitoterapii, 3/2019.
  2. Szmigiel-Pieczewska M., Momot A., Czynniki zapobiegające utracie wody w pielęgnacji skóry odwodnionej, Kosmetologia Estetyczna, 2/2016.
  3. Oborska A., Rola i mechanizm działania składników nawilżających, Przemysł Farmaceutyczny, 2/2019.

Zostań z nami

Polecane artykuły

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *