Kwas hialuronowy na zmarszczki

Spis treści

Kwas hialuronowy na zmarszczki to jeden z chętniej wybieranych związków do wspierania kondycji skóry w każdym wieku. Przeważnie podaje się go do głębokich partii skóry drogą iniekcji, choć równie dobrze można zastosować kosmetyki z jego dodatkiem lub zdecydować się na suplementację. Każda z tych metod ma swoje wady i zalety.

Kwas hialuronowy na zmarszczki

 

Zmarszczki – skąd się biorą?

Starzenie się organizmu jest nieuniknionym, biologicznym procesem dotyczącym każdego człowieka. Choć zdrową dietą, aktywnością fizyczną i zbilansowanym trybem życia można nieco je opóźniać, wciąż nie wymyślono sposobów na całkowite zahamowanie procesu starzenia się. Określa się go jako zespół postępujących w czasie zmian polegających m.in. na obniżeniu biologicznej aktywności komórek organizmu, spowolnieniu procesów regeneracyjnych oraz obniżeniu właściwości adaptacyjnych organizmu. Starzenie w pierwszej kolejności widać w obrębie skóry, ponieważ jest ona najbardziej narażona na działanie czynników zewnętrznych. Manifestacją skórną procesów starzenia się są zmarszczki, początkowo zmarszczki mimiczne, następnie coraz głębsze, przemieniające się w bruzdy.

Wyróżnić można starzenie wewnątrzpochodne, związane z wiekiem oraz zmianami gospodarki hormonalnej, na co nie ma się wpływu, jak również starzenie zewnątrzpochodne (fotostarzenie) powstające pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak promieniowanie UV, palenie papierosów, niezdrowa dieta, silny stres. W powstawaniu zmarszczek dużą rolę odgrywa miostarzenie, czyli ruchy mimiczne mięśni twarzy. Najbardziej nasilone i widoczne są zmarszczki w obrębie oczodołów oraz dolnej części twarzy. Wraz z wiekiem dochodzi do postępującego pogorszenia zarysowania i sukcesywnego opadania owalu twarzy. Wynika to po części z działania sił grawitacji.

Kwas hialuronowy na zmarszczki

Wiele osób nie może pogodzić się z nieuniknionym starzeniem lub po prostu chce odmłodzić swój wygląd i tym samym poprawić pewność siebie. Z pomocą przychodzą zabiegi z wykorzystaniem kwasu hialuronowego. Niemal 50% całej zawartości kwasu hialuronowego w organizmie znajduje się w skórze, w postaci soli sodowej (hialuronianu sodu). Związek ten jest składnikiem macierzy międzykomórkowej skóry właściwej, a za jego syntezę w skórze odpowiadają fibroblasty i keratynocyty. U młodych osób właściwa ilość kwasu hialuronowego odpowiada za sprężystość skóry i chroni ją przed tworzeniem się zmarszczek. Niestety wraz z wiekiem ilość kwasu hialuronowego w całym organizmie maleje. Pojawiają się więc m.in. zmarszczki mimiczne, a skóra traci zdolność wiązania wody (staje się bardziej sucha i zniszczona). Celem zabiegów z kwasem hialuronowym jest więc uzupełnienie niedoborów tego związku w skórze i tym samym przywrócenie jej elastyczności, jędrności i nawilżenia.

Preparaty zawierające kwas hialuronowy mogą być stosowane do nawilżania skóry w zabiegu mezoterapii, do wypełniania bruzd i głębokich zmarszczek, jak również do zabiegów uzupełniających wolumetrię twarzy. Tego typu wypełniacze tkankowe podaje się głęboko pod skórę, zazwyczaj przy pomocy igły lub kaniuli po wcześniejszym znieczuleniu miejscowym. Zabiegi tego typu powinien wykonywać lekarz medycyny estetycznej.

Zobacz również: Wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym.

Iniekcje kwasu hialuronowego na zmarszczki – na czym polegają?

Po przeprowadzeniu wywiadu zdrowotnego i miejscowym znieczuleniu specjalista za pomocą kilku iniekcji podaje bezpośrednio w głąb skóry kwas hialuronowy. Jego struktura i dawka zależą głównie od tego, czy ma on na celu wypełnienie tkanek, czy ich nawilżenie od wewnątrz. Choć efekty widoczne są niemal natychmiast, rekomenduje się wykonanie zaleconej przez lekarza serii w odpowiednich odstępach czasu. Wówczas efekty mogą utrzymywać się nawet do 1,5 roku. Kwas hialuronowy wykorzystuje się do biorewitalizacji, biostymulacji oraz wygładzenia skóry. Pochodne kwasu hialuronowego nierzadko zawarte są w kosmetykach, choć należy wiedzieć, że cząsteczki tego związku są zbyt duże, aby przenikać barierę naskórka. W efekcie stosowanie kosmetyków z kwasem hialuronowym może działać na zasadzie okluzji i chronić skórę tworząc na niej barierę. Jednak z pewnością nie wpłynie na uzupełnianie niedoborów kwasu w skórze.

Zobacz również: Iniekcje kwasu hialuronowego.

Kwasu hialuronowy na zmarszczki – suplementacja

Alternatywą do zabiegów jest suplementacja kapsułek z kwasem hialuronowym. Wówczas można w sposób bezpieczny i nieinwazyjny uzupełniać jego niedobory od wewnątrz. Korzyści będą dotyczyć nie tylko skóry, ale również stawów, narządu wzroku i wszelkich innych struktur, w których fizjologicznie występuje kwas hialuronowy. Aby zauważyć pożądane efekty, należy jednak pamiętać o systematyczności (suplementacja musi trwać przynajmniej 4 tygodnie). Dodatkowo nie należy pomijać znaczenia właściwej pielęgnacji skóry i zdrowego trybu życia.

Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję "smaru" przy wykonywaniu ruchu redukując ból. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Zegarska B., Woźniak B., Przyczyny wewnątrzpochodnego starzenia się skóry, Gerontologia Polska, 4/2006.
  2. Aleksa A., Rost-Roszkowska M. Ocena wiedzy klientek salonów kosmetycznych na temat zabiegów z wykorzystaniem kwasu hialuronowego i ich wpływu na rewitalizację skóry. Aesthetic Cosmetology and Medicine, 2/2002.
  3. Wilk-Jędrusik M., Kwas hialuronowy w dermatologii estetycznej i kosmetologii: intradermoterapia, suplementacja doustna oraz aplikacja zewnętrzna, Poznań 2013.

Zostań z nami

Polecane artykuły

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *