Jak wpływa kwas hialuronowy na lwią zmarszczkę? Czy lepiej zdecydować się na jego suplementację, stosowanie kremów czy może iniekcje? Kwas hialuronowy jest związkiem bezpiecznym, o potwierdzonym działaniu zmniejszającym widoczność zmarszczek. Co warto o nim wiedzieć?
Co to jest lwia zmarszczka?
Lwia zmarszczka (inaczej: lwia bruzda, zmarszczka gniewu) to jedna wyraźnie zarysowana, pionowa bruzda, ewentualnie kilka mniejszych bruzd, które pojawiają się między brwiami. Ten typ zmarszczki można zauważyć zarówno u kobiet, jak i mężczyzn, a za jej powstawanie odpowiada niewielki mięsień, który marszczy brwi (mięsień marszczący brwi). Lwią zmarszczkę zalicza się do zmian mimicznych, których ciężko uniknąć. Poważnym czynnikiem jest również zmniejszona produkcja elastyny, kwasu hialuronowego i kolagenu, co jest jednoznaczne z rozpoczęciem starzenia się skóry. Ma swój początek w okolicach 25.-30. roku życia.
Kwas hialuronowy na lwią zmarszczkę – wypełnianie bruzd
Wypełniacze zawierające usieciowany kwas hialuronowy to wyroby medyczne, wyprodukowane z kwasu hialuronowego pochodzenia niezwierzęcego, uzyskane z fermentacji bakteryjnej szczepów Streptococcus equi. Poza efektem estetycznym, wypełnianie bruzd kwasem hialuronowym poprawia uwodnienie skóry oraz stymuluje fibroblasty do produkcji białek, co ma kluczowe znaczenie w fizjologicznej regeneracji i odbudowie skóry. Warunkiem bezpieczeństwa i pożądanych efektów jest wykonanie zabiegu przez osobę posiadającą odpowiednie kwalifikacje. Iniekcje kwasu hialuronowego może wykonać wyłącznie lekarz.
Nawet mimo tego, prawidłowo wykonany zabieg może wiązać się z wystąpieniem w miejscu podania zaczerwienienia, świądu, obrzęku, bólu, niewielkiego zasinienia. Objawy te przeważnie samoistnie ustępują po 2-3 dniach od zabiegu. Efekt zabiegu jest niemal natychmiastowy, ale nie permanentny. Kwas hialuronowy usieciowany stosowany do przywrócenia objętości, wolumetrii twarzy i wypełniania głębokich bruzd. W tym przypadku rezultaty utrzymują się do około 2 lat. Można również posłużyć się kwasem hialuronowym częściowo usieciowanym, który jest idealny dla uzyskania efektu lekkiego i naturalnego wypełnienia niedoskonałości. Efekt będzie widoczny przez maksymalnie 1,5 roku.
Kwas hialuronowy na lwią zmarszczkę – suplementy diety
Kwas hialuronowy dostępny jest również w formie suplementu diety – kwas hialuronowy w kapsułkach. Wówczas jego główne działanie opiera się na znacznym, intensywnym nawilżaniu tkanek, jako że jedna cząsteczka kwasu hialuronowego może związać nawet do 250 cząsteczek wody. Suchość skóry czy jej wiotkość znacznie zwiększają widoczność lwiej zmarszczki. Choć nie dochodzi do całkowitego wypełnienia bruzd to poprawa nawodnienia skóry poprzez regularną suplementację kwasem hialuronowym działa nawilżająco i może zmniejszać tę, jak również inne zmarszczki. Należy szczególnie zwrócić uwagę na systematyczność. Pierwsze efekty będą widoczne dopiero po 2-3 tygodniach codziennej suplementacji, jednak dla całkowitych efektów zaleca się przyjmowanie długoterminowe kwasu hialuronowego, w połączeniu ze zdrowym trybem życia i unikaniem czynników ryzyka (opalanie się, palenie papierosów itd.).
Kwas hialuronowy na lwią zmarszczkę – kosmetyki
Istnieje wiele kosmetyków zawierających w składzie kwas hialuronowy. Są to m.in. kremy, mgiełki, maseczki, serum i wiele więcej. Korzystając z nich, poprawa nawilżenia skóry następuje głównie poprzez wytworzenie okluzji, a tym samym zmniejszenie przeznaskórkowej utraty wody. Dodatkowo kwas hialuronowy łącząc się z hydrofilowymi komponentami fosfolipidów, zwiększa nawodnienie przestrzeni hydrofilowej i doprowadza do wzrostu jej objętości. Dzięki temu maleje opór dyfuzyjny i zwiększa się przepuszczalność warstw naskórka dla pozostałych składników kremu. Producenci dodają ten związek do kosmetyków także celem zatrzymania wilgoci w kosmetyku (ochrona przed wysychaniem).
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję "smaru" przy wykonywaniu ruchu redukując ból. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni ...
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Iniekcje z kwasu hialuronowego i innych wypełniaczy, Centrum Medyczne Orbita, Warszawa.
- Przylipiaka A., Podstawy medycyny estetycznej, Wydawnictwo Kresowa Agencja Wydawnicza, Białystok 2014.
- Olejnik A., Gościańska J., Nowak I., Znaczenie kwasu hialuronowego w przemyśle kosmetycznym i medycynie estetycznej, Chemik, 2/2012.
- Wilk-Jędrusik M., Kwas hialuronowy w dermatologii estetycznej i kosmetologii: intradermoterapia, suplementacja doustna oraz aplikacja zewnętrzna, Poznań 2013.
- Czajkowska D., Milner-Krawczyk M., Kazanecka M., Kwas hialuronowy – charakterystyka, otrzymywanie i zastosowanie, Biotechnology and Food Science, 2/2011.
- Korzeniowska K., Pawlaczyk M., Kwas hialuronowy – nie tylko kosmetyk, Farmacja Współczesna, 7/2014.