Jak stosować kwas hialuronowy w domu?

Spis treści

Jak stosować kwas hialuronowy w domu w zależności od jego formy? Największą popularnością cieszy się kwas hialuronowy w kapsułkach (przeznaczony do suplementacji) oraz w płynie (wykorzystywany jako preparat kosmetyczny). W obu przypadkach ważne jest przestrzeganie zasad dotyczących używania ich.

Jak stosować kwas hialuronowy w domu?

Jak stosować kwas hialuronowy w domu? Kapsułki

Kwas hialuronowy sprzedawany w formie kapsułek do podaży doustnej najlepiej przyjąć około 30-60 minut przed posiłkiem lub po posiłku, popijając je dużą ilością wody. Nawet 1-2 szklankami. Kwas hialuronowy jest bowiem związkiem silnie higroskopijnym, ma tendencję do wiązania ogromnych ilości cząsteczek wody – musi więc ona znajdować się w jego pobliżu, aby mógł spełniać swoje funkcje. Nie należy popijać kapsułek z kwasem hialuronowym kawą, herbatą, sokami, naparami ziołowymi, alkoholem. Nie ma przy tym znaczenia, czy suplementacja odbywa się rano, czy może wieczorem. Co istotne, kluczowe znaczenie ma systematyczność, zresztą jak w przypadku każdej naturalnej suplementacji. Bez tego efekty nie będą widoczne.

Przyjmowanie kwasu hialuronowego zgodnie z zaleceniami producenta sprawi, że będzie on nawilżał i odżywiał od wewnątrz wszystkie tkanki, w których naturalnie się znajduje. Są to przede wszystkim:

  • skóra;
  • maź stawowa;
  • chrząstka szklista (pokrywająca np. powierzchnie stawowe);
  • naczynia krwionośne;
  • narządy wewnętrzne.

Udowodniono również, że regularna suplementacja kwasu hialuronowego wspiera produkcję śliny i łez u osób z zespołem Sjogrena.

Jak stosować kwas hialuronowy w domu? Płyn

Kwas hialuronowy może mieć różną masę cząsteczkową (50, 130, 300, 800 oraz 2000 kDa), a w postaci czystej przybiera formę cieczy. Aplikowany bezpośrednio na skórę działa wielokierunkowo, przede wszystkim silnie nawilża i pozwala wiązać wodę, dodatkowo jednak odżywia, wspomaga regenerację i zmniejsza widoczność zmarszczek. Jedno z badań, w którym udział brało kilkadziesiąt kobiet, wykazało, że dwukrotna w ciągu dnia aplikacja kwasu hialuronowego wyraźnie zmniejszała widoczność zmarszczek wokół oczu. Jednocześnie warto zaznaczyć, że redukcji w zmarszczek najwyższą skuteczność wykazał kwas o niskiej masie cząsteczkowej (50 oraz 130 kDa), co prawdopodobnie wiąże się z jego zdolnością przenikania do głębszych warstw naskórka.

Jak zatem stosować ten produkt, aby wspierać skórę? W pierwszej kolejności należy kupić czysty kwas hialuronowy, zwykle sprzedawany w formie ampułek lub buteleczek z zakraplaczem. Taki płyn bardzo dobrze nadaje się jako baza do produkcji domowych kremów, maseczek, wcierek i innych kosmetyków. Choć większość producentów twierdzi, że ich produkt nadaje się do bezpośredniej aplikacji na skórę, kosmetolodzy odradzają taką czynność, gdyż mogłoby to podrażniać bardziej delikatną skórę. Przed nałożeniem kwasu hialuronowego na skórę wcześniej warto oczyścić ją i wykonać peeling, aby zwiększyć biodostępność tego związku.

Zobacz również: Kwas hialuronowy na zmarszczki.

Stosowanie kwasu hialuronowego – czy jest bezpieczne?

Kwas hialuronowy występuje w niemal wszystkich tkankach i płynach ustrojowych kręgowców, w tym także u człowieka. W organizmie dorosłej osoby jest go około 15 g, z czego 5 g ustrój zużywa w ciągu doby. Niestety w pewnym wieku jego naturalna synteza maleje, co rozpoczyna się w okolicach 25. roku życia. Wówczas warto rozważyć stosowanie kwasu hialuronowego we własnym zakresie, aby uzupełniać bieżące straty i przeciwdziałać znacznym niedoborom. Jako że jest to związek w pełni naturalny, można określić go bezpiecznym. Praktycznie nigdy nie wywołuje alergii i podrażnień, jest przyjazny ludzkiej skórze i nadaje się do stosowania długoterminowego.

Aby zwiększać to bezpieczeństwo, należy pamiętać, aby wybierać produkty wyłącznie sprawdzonych marek, które mogą dodatkowo poszczycić się certyfikatami i atestami oraz które mają sporo pozytywnych opinii innych konsumentów. Wysoka jakość idzie w parze z nieco wyższą ceną, ale dzięki temu mamy gwarancję pełnego bezpieczeństwa i skuteczności, a to jest najważniejsze przy wspieraniu zdrowia i urody.

Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję "smaru" przy wykonywaniu ruchu redukując ból. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Olejnik A., Gościańska J., Nowak I., Znaczenie kwasu hialuronowego w przemyśle kosmetycznym i medycynie estetycznej, Chemik, 2/2012.
  2. Kucia M., Właściwości i zastosowanie kwasu hialuronowego w kosmetologii i medycynie estetycznej, Kosmetologia Estetyczna, 4/2017.
  3. Korzeniowska K., Pawlaczyk M., Kwas hialuronowy – nie tylko kosmetyk, Farmacja Współczesna, 7/2014.
  4. Aleksa A., Rost-Roszkowska M., Ocena wiedzy klientek salonów kosmetycznych na temat zabiegów z wykorzystaniem kwasu hialuronowego i ich wpływu na rewitalizację skóry, Aesthetic Cosmetology and Medicine, 2/2022.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *