Czy można łączyć kolagen z kwasem hialuronowym? To pytanie zadaje sobie coraz więcej osób, jako że ostatnimi czasy wzrasta popularność obu tych suplementów diety. Konsumenci chcą więc wdrożyć je do codziennej diety, ciesząc się korzyściami płynącymi z ich przyjmowania. Jak taka suplementacja powinna wyglądać w praktyce?
Działanie kolagenu i kwasu hialuronowego
Kolagen pełni w organizmie człowieka wiele istotnych funkcji. Tworzy bowiem rusztowanie dla pozostałych tkanek, narządów, układów, a jednocześnie je buduje, wzmacnia. Odpowiada za ich wytrzymałość, integralność i stabilność w określonej pozycji anatomicznej. To właśnie dzięki kolagenowi skóra jest sprężysta, gładka i odporna na uszkodzenia mechaniczne, a także szybko się goi (każda blizna składa się głównie z włókien kolagenowych). Omawiane białko znajduje się ponadto w kościach i stawach, chroniąc je przed mechanicznym uszkodzeniem, a więc także przed kontuzjami. Wspólnie z kwasem hialuronowym odpowiada za pełny, bezbolesny zakres ruchomości w stawach.
Kwas hialuronowy jest natomiast związkiem o silnych właściwościach higroskopijnych – ma zdolność wiązania cząsteczek wody, odpowiada więc za nawilżenie i nawodnienie tkanek. Ponadto utrzymuje wysoką ruchomość stawów, zmniejsza ich sztywność i ból w przebiegu chorób narządu ruchu, a nawet chroni skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV. To związek ceniony w kosmetologii, gdyż obniża widoczność zmarszczek mimicznych i opóźnia ich tworzenie się.
Czy można łączyć kolagen z kwasem hialuronowym?
Kolagen i kwas hialuronowy to dwa naturalnie występujące w organizmie człowieka związki. Nie wchodzą ze sobą w interakcję, a wręcz przeciwnie, mogą wspierać wzajemnie swoje działanie. Właśnie dlatego śmiało można łączyć ich suplementację. Wielu producentów oferuje wręcz preparaty łączone typu kolagen + kwas hialuronowy.
Kolagen i kwas hialuronowy (a także witamina C) to połączenie idealne w świecie suplementów diety. Kolagen dostarcza niezbędnych budulców strukturalnych dla skóry, stawów, kości, narządów wewnętrznych, podczas gdy kwas hialuronowy dba o ich nawilżenie i elastyczność. Wspólnie przyczyniają się do utrzymania zdrowego wyglądu i struktury tkanek, które tworzą. Z kolei wspomniana witamina C jest niezbędna do wewnątrzustrojowej produkcji kolagenu, dlatego i ją warto dostarczać podczas łączonej suplementacji tych związków.
Jak łączyć kolagen z kwasem hialuronowym?
Kolagen i kwas hialuronowy można przyjmować w formie jednego suplementu diety, jak również zakupić można dwa odrębne suplementy i przyjmować je jednocześnie. Kolagen o najwyższej jakości dostępny jest najczęściej w formie proszku do rozpuszczania w wodzie, zaś kwas hialuronowy sprzedawany jest pod postacią kapsułek. Dobrym wyborem jest więc przyjęcie kapsułek z kwasem hialuronowym z samego rana lub wieczorem, a także wypicie kolagenu około 30 minut przed planowaną aktywnością fizyczną. Nie ma też przeciwwskazań do przyjmowania tych związków jednocześnie, a więc pijąc kolagen i następnie połykając kwas hialuronowy, obficie popijając kapsułkę wodą.
Nie ma znaczenia, czy suplementy te są przyjmowane rano, czy wieczorem. Jedynie warto zwracać uwagę, aby było to przed planowaną aktywnością fizyczną. Oba preparaty można łączyć z pożywieniem lub suplementować je między posiłkami. Najważniejsza jest systematyczność, rekomenduje się ich suplementację każdego dnia w określonej przez producenta dawce przez okres minimum 4 tygodni.

Kolagen naturalny do picia w proszku od bioalgi to suplement diety, który uzupełnia codzienną dietę m.in. w wysokiej jakości kolagen. Opatentowana formuła Peptiplus® zawarta w kolagenie bioalgi powoduje, że powoduje, że biodostępność jest bardzo wysoka.
Zobacz tutaj ...

Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję "smaru" przy wykonywaniu ruchu redukując ból. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni ...
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Gauza M., Kubisz L., Przybylski J., Właściwości preparatów kolagenowych ze skór ryb pozyskiwanych metodą kwaśnej hydratacji, Nowiny Lekarskie, 3/2010.
- Wartanowicz M., Ziemlanski S., Rola witaminy C w fizjologicznych i patologicznych procesach ustroju człowieka, Żywienie Człowieka i Metabolizm, 3/1992.
- Wilk-Jędrusik M., Kwas hialuronowy w dermatologii estetycznej i kosmetologii: intradermoterapia, suplementacja doustna oraz aplikacja zewnętrzna, Poznań 2013.
- Olejnik A., Gościańska J., Nowak I., Znaczenie kwasu hialuronowego w przemyśle kosmetycznym i medycynie estetycznej, Chemik, 66/2012.