Czy kwas hialuronowy jest zdrowy?

Spis treści

Czy kwas hialuronowy jest zdrowy i czy można go suplementować przez dłuższy czas? To pytanie pada w dzisiejszych czasach bardzo często, ponieważ preparaty kwasu hialuronowego cieszą się rosnącą popularnością. Decydując się na jakąkolwiek suplementację, należy wykonywać ją zgodnie z metodyką i świadomie.

Czy kwas hialuronowy jest zdrowy?

Co to jest kwas hialuronowy?

Mianem kwasu hialuronowego określa się liniowy polisacharyd zaliczany do grona glikozaminoglikanów. Lokalizuje się niemal we wszystkich tkankach organizmów żywych, w tym także w organizmie człowieka, gdzie najpowszechniej występuje w skórze, wszelkich płynach ustrojowych i chrząstkach stawowych. Kwas hialuronowy to związek wykazujący zdolność wiązania wody w skórze właściwej i innych tkankach, w których się znajduje. Wykazano, że już jedna cząsteczka tego związku jest w stanie związać nawet do 250 cząsteczek wody.

Jako biopolimer wysoce hydrofilowy pełni głównie wspomnianą funkcję substancji nawilżającej i właśnie to działanie jest tak cenione w medycynie czy w kosmetologii. Poza tym kwas hialuronowy:

  • ogranicza przenikanie patogenów do głębszych partii skóry, tworząc na jej powierzchni warstwę ochronną;
  • pobudza proliferację fibroblastów;
  • jest induktorem (związek przyśpieszający lub inicjujący reakcje chemiczne) syntezy endogennego kwasu hialuronowego, ale również kolagenu oraz elastyny, które także tworzą większość ludzkich tkanek;
  • wpływa korzystnie na kondycję i ruchomość stawów, jako że jest ważnym składnikiem zarówno mazi stawowej, jak i chrząstek stawowych;
  • chroni komórki przed wolnymi rodnikami, których nadmiar inicjuje powstawanie stresu oksydacyjnego i tym samym licznych chorób cywilizacyjnych;
  • reguluje działanie układu immunologicznego.

Warto zaznaczyć, że synteza kwasu hialuronowego w organizmie każdego człowieka zachodzi najintensywniej u dzieci i do około 25. roku życia, po czym stopniowo spada. Takie zjawisko obserwuje się również przy wewnątrzustrojowej syntezie kolagenu. Właśnie dlatego już od tego etapu życia warto rozważyć suplementację obu tych związków.

Zobacz również: Czy można łączyć kolagen z kwasem hialuronowym?

Czy kwas hialuronowy jest zdrowy?

Jako że kwas hialuronowy jest organicznym związkiem chemicznym produkowanym w organizmie każdego człowieka, jego dostarczanie z zewnątrz jest całkowicie bezpieczne i dobrze tolerowane przez ustrój. Działania niepożądane praktycznie się nie pojawiają, ponieważ kwas hialuronowy nie jest substancją alergizującą czy podrażniającą. Wręcz przeciwnie, dzięki swoim właściwościom higroskopijnym może te podrażnienia łagodzić. Nie ma żadnych dowodów na negatywne działanie długotrwałej suplementacji kwasu hialuronowego, potwierdzono natomiast liczne korzyści z takiej praktyki.

Aby uzyskać oczekiwane rezultaty, przede wszystkim należy sięgać wyłącznie po sprawdzone, bezpieczne i naturalne suplementy diety jak np. kwas hialuronowy bioalgi z naturalnej fermentacji roślinnej. Drugą istotną kwestią jest systematyczność w podejmowanych działaniach. Jedynie codzienne stosowanie suplementu diety zgodnie z rekomendacjami producenta może przynieść efekt. Pierwsze rezultaty widać z reguły dopiero po 3-4 tygodniach.

Najlepszy kwas hialuronowy

Jednym z najchętniej polecanych suplementów diety jest kwas hialuronowy bioalgi. Opakowanie zawiera 80 kapsułek, co wystarcza aż na 40 dni systematycznej suplementacji. Produkt nie zawiera w składzie zbędnych, chemicznych dodatków i konserwantów, nie jest testowany na zwierzętach. Główny składnik aktywny, czyli kwas hialuronowy, pochodzi z naturalnej fermentacji roślinnej, przez co jest bardzo dobrze tolerowany przez organizm, cieszy się wysoką biodostępnością oraz mogą po niego sięgać również weganie.

Poza czystym kwasem hialuronowym w składzie tego suplementu znajdziemy również ekstrakt z nasion granatu. To doskonałe źródło polifenoli wspierających pracę serca. Dodatkowo ekstrakt z granatu wzmacnia odporność, działa przeciwstarzeniowo i antyoksydacyjnie, utrzymuje integralność błon śluzowych żołądka i jelit, a także obniża poziom szkodliwego cholesterolu LDL. Dzięki temu skutecznie uzupełnia działanie kwasu hialuronowego, wspierając kompleksowo cały organizm.

Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję "smaru" przy wykonywaniu ruchu redukując ból. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Olejnik A., Gościańska J., Nowak I., Znaczenie kwasu hialuronowego w przemyśle kosmetycznym i medycynie estetycznej, Chemik, 2/2012.
  2. Korzeniowska K., Pawlaczyk M., Kwas hialuronowy – nie tylko kosmetyk, Farmacja Współczesna, 7/2014.
  3. Kucia M., Właściwości i zastosowanie kwasu hialuronowego w kosmetologii i medycynie estetycznej, Kosmetologia Estetyczna, 4/2017.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *