Cera odwodniona jest jednym z najczęściej obserwowanych typów cery twarzy. Wiąże się z niskim turgorem skóry, wskutek czego wygląda ona na zwiotczałą i niezdrową. Nie należy mylić cery odwodnionej z cerą suchą, choć suchość może pojawić się w przebiegu omawianego problemu. Cera odwodniona wymaga szczególnej pielęgnacji, a także modyfikacji stylu życia i suplementacji.
Cera odwodniona a cera sucha
Cerę odwodnioną opisuje się jako skórę ze słabym turgorem, czyli napięciem ścian komórkowych skóry wskutek działania na nią ciśnienia hydrostatycznego. Z kolei cera sucha ma przeważnie prawidłowy turgor, jednak obserwuje się nadmierną suchość warstwy rogowej naskórka. Oba zjawiska różnią się również obserwowanymi objawami. Skóra sucha jest nadmiernie łuszcząca się, szorstka, pojawia się subiektywne uczucie jej ściągnięcia.
Cera odwodniona – przyczyny
Skóra odwodniona może pojawić się przy każdym typie cery. Przykładowo w przypadku cery suchej wiąże się ze zbyt niską ilością substancji tłuszczowych, których zadaniem jest wiązanie wody w warstwie rogowej naskórka oraz na jej powierzchni. Natomiast przy cerze tłustej, pomimo wydzielania łoju w prawidłowych bądź zwiększonych ilościach, skóra traci swoje właściwości hydrofilowe. W konsekwencji tego nie jest w stanie dłużej wiązać się z cząsteczkami wody oraz zatrzymać ich w warstwie rogowej naskórka. Do grona czynników ryzyka cery odwodnionej należą przede wszystkim:
- przewlekłe schorzenia dermatologiczne, w tym atopowe zapalenie skóry czy łuszczycowe zapalenie skóry;
- zbyt niski poziom nawodnienia organizmu;
- palenie papierosów;
- nadużywanie alkoholu;
- częste opalanie się, korzystanie z solarium;
- przebywanie na silnym słońcu bez zastosowania kremów z filtrem SPF;
- częste przebywanie na mrozie, silnym wietrze, w klimatyzowanych pomieszczeniach;
- niewłaściwa pielęgnacja.
Do nasilenia objawów odwodnionej skóry dochodzi wraz z upływającym czasem i procesami starzenia się organizmu, co jest nieuniknione. Wraz z wiekiem grubość warstwy rogowej wzrasta, a liczba gruczołów łojowych ulega zmniejszeniu.
Cera odwodniona – objawy
Cera odwodniona jest mało elastyczna, traci swoją sprężystość i blask. W konsekwencji niskiej zawartości wilgoci zachodzi w niej degradacja struktur kolagenowych i elastylowych, co doprowadza do zwiotczenia skóry i wcześniejszego powstawania zmarszczek. Bardzo często taka cera przybiera niezdrowy, żółtawy odcień, co jest wynikiem zaburzeń mikrokrążenia w jej głębszych warstwach. Obserwuje się spadek poziomu wody w skórze, dlatego najczęściej towarzyszy temu problem suchości skóry.
Cera odwodniona – pielęgnacja
Aby spowolnić procesy odwodnienia skóry, należy sięgać po takie kosmetyki, które mają w swoim składzie substancje o podobnej lub identycznej budowie chemicznej, co związki znajdujące się naturalnie w skórze. Dodatkowo powinny mieć właściwości obniżające przeznaskórkową utratę wody. Poza substancjami aktywnymi kluczową rolę odgrywa tu konsystencja kosmetyku. Lekkie emulsje lepiej sprawdzą się w przypadku skóry odwodnionej, jednak ze skłonnością do przetłuszczania się, natomiast w przypadku cery suchej lepszym wyborem będą preparaty o podwyższonej zawartości tłustych składników. Kosmetyki dobiera się więc nie tylko do samego problemu odwodnienia skóry, ale i pierwotnego rodzaju cery. W razie wątpliwości warto skonsultować się z kosmetologiem, który pokieruje domową pielęgnacją i pomoże dobrać odpowiednie kosmetyki.
Cenionymi składnikami kosmetyków w większości przypadków skóry odwodnionej są: mocznik, piroglutaminian sodu, kwas mlekowy, NNKT (niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe), ceramidy, oleje roślinne tłoczone na zimno, a także kwas hialuronowy. Należy bezwzględnie pamiętać o unikaniu wyżej wymienionych czynników ryzyka skóry odwodnionej, a także rozpocząć suplementację kwasu hialuronowego, który wiąże znaczne ilości wody. Wśród zabiegów kosmetycznych intensywnie uzupełniających wodę i inne ważne składniki w skórze należą m.in.: mezoterapia igłowa z wykorzystaniem kwasu hialuronowego czy sonoforeza na bazie bomby witaminowej.
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję "smaru" przy wykonywaniu ruchu redukując ból. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni ...
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Szmigiel-Pieczewska M., Momot A., Czynniki zapobiegające utracie wody w pielęgnacji skóry odwodnionej, Kosmetologia Estetyczna, 2/2016.
- Wilczyński S., Etiopatogeneza suchej skóry, Kosmetologia, Katedra i Zakład Podstawowych Nauk Biomedycznych, Wydział Farmaceutyczny z OML w Sosnowcu.